pole uprawne
fot. www.mojarola.pl

15 czerwca minął termin składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych za rok 2018.

W tym roku rolnicy po raz pierwszy zobligowani byli do składania wniosków drogą internetową poprzez aplikację eWniosek Plus. Wyjątek stanowili rolnicy z gospodarstw, w których nie nastąpiły żadne zmiany, które mogłyby wpłynąć na treść wniosku – w takich przypadkach składano tylko oświadczenia zamiast całego wniosku.

Chociaż w związku z nową metodą składania wniosków pojawiło się sporo kontrowersji, resort rolnictwa donosi, że wnioski o przyznanie płatności za rok 2018 złożyło ponad 1,298 miliona rolników, w tym ponad 866 tysięcy drogą internetową.

Według ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztofa Jurgiela, proces składania wniosków w 2018 roku przebiegał wzorowo.

? Dziś mogę oficjalnie stwierdzić, że wszyscy zdaliśmy egzamin na 5. Mam na myśli rolników, izby rolnicze, organizacje i związki zawodowe rolników oraz administrację rolną ? powiedział szef resortu rolnictwa.

Pierwotnie wnioski o przyznanie dopłat miały być przyjmowane tylko do 15 maja, ale w związku z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, termin ten został wydłużony.

Przypomnijmy, że rolnicy, którzy nie złożyli jeszcze wniosków o dopłaty, mogą zrobić to definitywnie w terminie do 15 lipca. W ich przypadku dopłaty zostaną jednak pomniejszone o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.

MRiRW