Fendt Rotana 130 F Combi
fot. Fendt

Dwie nowe stałokomorowe oraz nowa zmiennokomorowa prasa zwijająca zostaną w najbliższych miesiącach dodane do gamy maszyn Fendta.

Nowe modele maszyn są w dużej mierze oparte na maszynach produkowanych przez holenderską firmę Lely, która została włączona do koncernu AGCO, ale posiadają wiele istotnych zmian, w tym nowe panele nadwozia i nową nazwę – Rotana.

Dostępne dotychczas stałokomorowe prasy ?  1125 F, 2125 F i 2125 F Profi zostaną zastąpione przez modele Rotana 130 F i Rotana 130 F Combi.

W porównaniu z maszynami wyjściowymi, nowe modele mają koło zębate z wolnym kołem, które zapewnia lepszą ochronę układu napędowego w przypadku zablokowania, a także podzielony układ napędowy, który tworzą dwa łańcuchy.

Każdy z łańcuchów napędza każdy inny wałek, dzięki czemu redukuje się nacisk 20%, a co w rezultacie zapewnia dłuższą żywotność elementu. Obie prasy są teraz zgodne z ISOBUS.

Model 130 F Combi powstał na bazie wspomnianego już modelu 130 F, podczas gdy zmiennokomorowa prasa combi ? Rotana 160 V Combi posiada elementy prasy 4160 V. Jest to nowość w porównaniu z poprzednią prasą w Combi ze zmienną komorą, która opierała się na starej prasie Lely i była faktycznie tylko rekonstrukcją Lely Tornado.

Jeżeli chodzi o owijarki, Fendt planuje wprowadzić własną, samodzielną maszynę, która uzupełniłaby owijarkę Fendt Rollector 130, która powstała na bazie owijarki Lely.

Fendt