fot. Bednar FMT

Zabieg pielenia międzyrzędowego cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością wśród plantatorów buraków cukrowych oraz kukurydzy.

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rolników, firma Bednar FMT wprowadziła na rynek nowy pielnik międzyrzędowy Row Master, który pozwala na precyzyjne i efektywne wykonywanie prac.

Czynnikiem, który zainspirował twórców do stworzenia maszyny był powrót rolników do mechanicznej likwidacji chwastów w związku z postępującymi zakazami stosowania herbicydów – zwłaszcza w plantacjach buraka cukrowego.

Pielniki serii Row Master produkowane są w dwóch wersjach – RN_S z przeznaczeniem do buraka cukrowego oraz RN z przeznaczeniem do kukurydzy. W zależności od zapotrzebowania na ilość sekcji roboczych, istnieje możliwość dobrania jednego z kilku wariantów – od 6 do 24 rzędów.

Model przeznaczony do uprawy kukurydzy jest o wiele wyższy od maszyny przeznaczonej do stosowania w uprawie buraka cukrowego. Wysokość prześwitu pod ramą w przypadku wersji RN wynosi aż 80 centymetrów. Model RN posiada również sześć dostępnych rozstawów: 45, 50, 60, 70, 75 i 80 cm, podczas gdy RN_S 45 i 50 cm.

Ogromnym atutem jest fakt, że każda maszyna może zostać dodatkowo wyposażona w odpowiedni system nawożenia – zarówno na nawóz płynny bądź granulat, ze zbiornikiem montowanym na przód ciągnika.

Bednar Row Master posiada trzy typy sekcji roboczych, a zastosowanie odpowiedniego wariantu jest ściśle uzależnione od warunków, jakie mają miejsce na polu.

Sekcja robocza z 5 lemieszami: Konfiguracja ta powinna być wykorzystywana przy pierwszych wiosennych uprawach. W tym przypadku zaleca się użycie lemieszy 150 mm, ze 100% odwracaniem gleby. Lemiesze zamontowane są na elastycznych słupicach, a ich użycie rozbija skorupę gleby, a chwasty wyciągane są na zewnątrz, dzięki czemu ich korzenie nie mają kontaktu z glebą, co przyspiesza ich więdnięcie.

Sekcja robocza z lemieszami i dłutami: Konfiguracja ta powinna zostać użyta w momencie, kiedy oprócz odchwaszczenia zależy nam na poprawie struktury gleby oraz zwiększeniu zawartości tlenu. W tym przypadku zaleca się użycie trzech lemieszy 150 mm z dwoma dłutami (40 mm szerokości). Wynika to z faktu, że w późniejszych fazach rozwojowych roślin gleba staje się twardsza i działanie to będzie bardziej efektywne niż w przypadku zastosowania samych lemieszy.

Sekcja robocza z dłutem: Konfiguracja ta powinna być wykorzystywana w momencie, kiedy gleba jest już znacznie cięższa, a uprawa bardziej rozwinięta. Dłuto napowietrza wówczas glebę oraz usuwa bardzo twarde zaskorupienie.

Po wyposażeniu maszyny w system CultiCam, na który składają się: system kamer, dwie głowice, komputer sterujący, czujnik położenia oraz połączony z nimi system hydrauliczny, możliwe jest wykonywanie prac przy prędkościach przekraczających 8-10 km/h.

Źródło:  Bednar FMT