jabłka
fot. Fotolia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest w trakcie przygotowywania ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Dotyczy to branży sadowniczej i cen, po jakich rolnicy sprzedawaliby owoce przetwórniom. Oznacza to, że UOKiK będzie mógł między innymi kontrolować firmy, które skupują owoce po cenach niższych od sugerowanych.

? W porozumieniu z sadownikami przygotowaliśmy i opublikowaliśmy w ubiegłym miesiącu wzór umowy kontraktacyjnej, która reguluje relacje handlowe między przetwórcami a sadownikami, a jej nieodłącznym elementem są przedziały cenowe, które będą musiały być przestrzegane ? powiedział minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.

? Proponuję rozszerzenie zakresu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej o nabywanie produktu rolnego poniżej jego ceny referencyjnej, podanej w obwieszczeniu.  Da to Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów uprawnienie do podejmowania działań kontrolnych w przypadku, gdyby przetwórcy nie chcieli kupować produktów w tym przedziale cenowym. Gdyby wykazano nieuczciwą konkurencję lub wykorzystywanie przewagi kontraktowej na przetwórców będą mogły być nakładane duże kary finansowe ? dodał szef resortu rolnictwa.

Przypomnijmy, że w kwietniu resort rolnictwa przedstawił projekt umowy kontraktacyjnej wraz z przedziałami cenowymi dla owoców miękkich na sezon 2019.

Na tej podstawie przygotowano następujące przedziały cenowe, na które mogliby liczyć rolnicy:

? jabłka – 0,30 do 0,60 zł za kg;

? porzeczka do mrożenia – 1,50 do 3,00 zł za kg;

? porzeczka na koncentrat – 1,25 do 2,50 zł za kg; aronia na koncentrat – 1,00 do 2,00 zł za kg;

? wiśnia do mrożenia – 1,50 do 3,00 zł za kg; wiśnia na koncentrat – 1,00 do 2,00 zł za kg;

? truskawka do mrożenia – 3,00 do 6,00 zł za kg; truskawka na koncentrat – 2,00 do 4,00 zł za kg;

? malina do mrożenia – 4,00 do 8,00 zł za kg; malina na koncentrat – 3,50 do 7,00 zł za kg.

MRiRW