Grimme Rexor Platinum
fot. Grimme

W 2009 roku niemiecki producent maszyn do uprawy ziemniaków, buraków i warzyw ? firma Grimme zaprezentowała pierwszy sześciorzędowy, samobieżny kombajn do buraków Grimme Rexor 620 o ładowności 20 ton.

Od tego czasu minęło blisko 10 lat. W międzyczasie przedsiębiorstwo z siedzibą w Damme wprowadziło na rynek model Grimme Rexor 630 z trzema osiami i 30-tonowym zbiornikiem. Po tym okresie nadszedł czas na wprowadzenie modyfikacji w modelu 620 oraz 630.

W 2019 roku firma Grimme planuje wprowadzić na rynek zmodyfikowane wersje maszyn ?Grimme Rexor 6200 Platinum oraz Grimme Rexor 6300 Platinum.

Podstawowym celem podczas produkcji zmodernizowanych maszyn było zwiększenie nacisku na takie aspekty jak ochrona plonu oraz zwiększenie wydajności.

Trzy duże gwiazdy czyszczące obu maszyn zostały wyposażone w nowe pręty, które zapewniają delikatniejsze czyszczenie i szybszy transport zebranego plonu. W zależności od warunków zbioru, operator może w łatwy i szybki sposób przystosować pręty rusztowe. Funkcja Speedtronic, która służy do regulacji prędkości obrotowej gwiazd czyszczących i elewatora kołowego daje natomiast operatorowi komfort pracy i zapewnia większą ochronę zbioru.

Modele Grimme Rexor 6200 Platinum oraz Grimme Rexor 6300 Platinum zostały wyposażone także w nowy elewator kołowy o szerokości 90 cm, który posiada duże kieszenie pozwalające na zwiększenie przepustowości nawet o 25%. Zwiększona przepustowość daje z kolei możliwość zmniejszenia prędkości elewatora, dzięki czemu zmniejsza się zużycie, a w zwiększa się ochrona plonu. Obracający się wałek sprawia natomiast, że ziemia nie spiętrza się, a liście nie gromadzą się między drugą gwiazdą czyszczącą, a elewatorem kołowym.

Proces podawanie plonu z elewatora kołowego do zbiornika odbywa się w płynny i harmonijny sposób poprzez nowy amortyzator opadania, który jest w pełni sterowany automatycznie, dzięki czemu operator nie musi wykonywać czynności regulacyjnych. 

W porównaniu z poprzednimi wersjami kombajnów, wysokość spadania buraków podczas usypywania pryzmy jest bardzo mała, a przeładunek na pojazd transportowy jest łatwiejszy. Taśma wyładowcza o szerokości 1,8 m jest obniżana w dwóch stopniach, co znacznie zwiększa ochronę plonu.

Podczas tworzenia nowych wersji maszyn, duży nacisk położono także na poprawę warunków pracy dla operatora. Fotel posiada wysokie oparcie i zagłówek, a kabina posiada udoskonaloną izolację, amortyzację, ogrzewanie i klimatyzację.

Grimme