Krowy mleczne
fot. MojaRola.pl

Gruźlica bydła to groźna choroba zakaźna to groźna choroba wywołana przez prątek gruźlicy typu bydlęcego (Mycobacterium bovis). Mimo, że Polska posiada status kraju wolnego od tej choroby, zdarzają się pojedyncze przykłady jej występowania.

Kilka dni temu w jednym z gospodarstw w miejscowości Lisków (powiat kaliski) stwierdzono występowanie tej choroby w stadzie bydła liczącym 160 osobników. To pierwszy przypadek gruźlicy na tak dużą skalę od ponad 30 lat.

Gruźlica została wykryta podczas rutynowego badania zwierząt, które nie wykazywały charakterystycznych objawów choroby, jakimi są osłabienie, chudnięcie, kaszel, duszności czy zaburzenia ruchowe.

Występowanie gruźlicy zostało oficjalnie potwierdzone poprzez badania przeprowadzone przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Z racji, że gruźlica jest chorobą zwalczaną z urzędu, całe stado musiało zostać uśpione.

Służby weterynaryjne podejrzewają, że choroba może występować także w położonym kilka kilometrów dalej gospodarstwie w miejscowości w Ceków Kolonia. Zwierzęta wykazywały charakterystyczne objawy gruźlicy i aktualnie pozostają pod obserwacją.

Z względu na fakt, że gruźlica przenosi się drogą kropelkową, hodowcy powinni przestrzegać podstawowych zasad bioasekuracji.

Fakty kaliskie