hodowla brojlerów
fot. Fotolia

Producenci drobiu z Irlandii protestowali w ubiegłym tygodniu przed supermarketami w hrabstwach Cavan i Monaghan przeciwko wzrastającym kosztom produkcji.

W protestach zorganizowanych przez Irish Farmers 'Association (IFA) uczestniczyli wszyscy przedstawiciele branży drobiarskiej, w tym sprzedawcy detaliczni i hurtownicy sprzedający kurczaki.

W ciągu ostatnich dwóch lat koszty produkcji brojlerów w Irlandii wzrosły nawet o 30% przez co rolnikom coraz trudniej jest zachować rentowność produkcji.

Protestujący podkreślają, że ??hodowla kurcząt rzeźnych z natury jest wysoce kosztownym przedsięwzięciem z niewielką marżą, a hodowcy stale dążą do zwiększenia wydajności swoich gospodarstw przy zachowaniu wysokich standardów wymaganych ze strony przetwórców i supermarketów.

Protest zorganizowany przez IFA miał na celu pokazanie pilnej potrzeby uznania i odzyskania kosztów produkcji rolników w łańcuchu produkcyjnym. Ponadto hodowcy domagają się czytelnego etykietowania mięsa kurcząt pochodzącego z innych krajów.

Agriland