fot. Fotolia

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w forum gospodarczym Polska – Japonia, które zorganizowane zostało przez z Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi.

Podczas spotkania omówiono między innymi możliwości zwiększenia eksportu puchu i pierza z hodowanych w Polsce gęsi na rynek japoński oraz perspektywy rozwoju tego obszaru działalności w kontekście zwiększania dochodów rolniczych.

Mięso, podroby oraz pierze i puch znajdują coraz większe uznanie u bogatych i dbających o swoje zdrowie klientów nie tylko w Polsce ? informuje resort rolnictwa.

Według danych przedstawionych przez ministerstwo, jedna czwarta polskiego eksportu do Japonii wynoszącego 46 milionów euro stanowi puch i pierze. Z kolei polska gęsina znakomicie sprzedaje się w Niemczech.

Ponadto za hodowlą gęsi przemawiać może łatwość w ich chowie, jego proekologiczny charakter oraz niskie koszty utrzymania zwierząt, które nie wymagają one drogich budynków i technologii. Hodowli gęsi sprzyja także zapotrzebowanie rynku i stosunkowa łatwość opłacalnej sprzedaży.

MRiRW