strajk rolników w Holandii
fot. Twitter Sven Jach

Holenderscy rolnicy kontynuują falę protestów przeciwko przepisom, na mocy których holenderska hodowla zwierząt zostałaby poważnie zredukowana w celu zmniejszenia emisji azotu do środowiska.

W poniedziałek przed siedmioma budynkami administracji holenderskich prowincji doszło do protestów rolników, którzy apelowali do władz lokalnych, aby nie akceptowali przepisów, które poważnie zagrażają ich działalności rolniczej.

Chociaż początkowo wydawało się, że protesty będą mieć charakter pokojowy, w Groningen zdecydowanie wymknął się z pod kontroli. Rolnicy wyważyli ciągnikiem drzwi wejściowe do budynku administracyjnego, co spotkało się z interwencją policji, w wyniku której kilku rolników zostało rannych.

Jak informują holenderskie media, skoordynowane protesty rolników w poniedziałkowe południe przyniosły jednak zamierzony efekt. Trzy prowincje ? Drenthe, Overijssel i Gelderland zobowiązały się do zniesienia bardziej rygorystycznych przepisów wprowadzonych w następstwie orzeczenia Rady Stanu w maju, która stwierdziła, że Holandia powinna bardziej angażować się w kwestie związane z wpływem azotu i amoniaku na środowisko naturalne. Do zniesienia przepisów przymierza się także Fryzja.

Rolnicy wzywają rządy regionalne, aby nie wprowadzały nowych przepisów, dopóki państwo nie udowodni, że obecne przepisy dotyczące redukcji zanieczyszczenia podtlenkiem azotu i amoniakiem naruszają prawo europejskie.

W środę holenderscy rolnicy planują kolejne strajki.

DutchNews