susza w kukurydzy
fot. Krzysztof Przepióra

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa ? Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Puławach, opublikował najnowszy raport dotyczący suszy rolniczej w Polsce za okres od 11 lipca do 10 września 2018 roku.

Na podstawie wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) sporządzonego dla wszystkich 2478 gmin Polski, stwierdzono stan zagrożenia suszą rolniczą dla upraw kukurydzy na ziarno i kiszonkę, ziemniaka, buraka cukrowego, tytoniu, chmielu i krzewów i drzew owocowych oraz warzyw gruntowych.

W porównaniu z poprzednim raportem, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego w Polsce uległa zwiększeniu i wynosi obecnie -94 mm (wzrost o 18 mm).

W zachodniej części kraju obszar suszy powiększył się. Największy deficyt wodny wciąż zauważalny jest w okolicach Poznania, Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Śląskiej. Nieco lepiej jest na terenie Niziny Szczecińskiej, Wielkopolskiej i Wale Trzebnickim.

Aktualnie susza zauważalna jest w uprawach krzewów owocowych, drzew owocowych, tytoniu, chmielu, warzyw gruntowych, buraka cukrowego, ziemniaka oraz kukurydzy na ziarno i kiszonkę.

Szacuje się, że susza rolnicza jest obecnie najbardziej odczuwalna w plantacjach krzewów owocowych i ziemniaków.

IUNG