fot. Dawid Kręcidło

Mogłoby się wydawać, że w dobie rosnącego rozwoju technicznego, praktycznie wszystkie gospodarstwa rolne posiadają w swoim parku maszynowym przynajmniej jeden ciągnik rolniczy.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Główny Urząd Statystyczny, jeszcze w 2005 roku, zaledwie 45% gospodarstw w Polsce wyposażonych było w ciągnik.

W ciągu ostatniej dekady, współczynnik ten sukcesywnie wzrastał i szacuje się, że na dzień dzisiejszy kształtuje się on na poziomie 68%, co mimo wszystko wydaje się być nieco zaniżonym wynikiem.

Okazuje się, że większość Polaków myśli podobnie i uważa, że ciągnik rolniczy znajduje się w posiadaniu niemalże każdego właściciela gospodarstwa rolnego. W badaniu przeprowadzonym przez IMAS Agri, respondenci najczęściej odpowiadali, że 80% gospodarstw posiada własny ciągnik.

Prawda jest jednak zupełnie inna, a poprawnej odpowiedzi 68% udzieliło zaledwie 29% badanych. Co ciekawe w swoich typach bardziej ?precyzyjni? byli mieszkańcy miasta, którzy częściej niż mieszkańcy wsi wskazywali prawidłową odpowiedź.

Jeżeli chodzi o liczbę ciągników będących w posiadaniu rolników, to podobnie jak przed dekadą, utrzymuje się ona na poziomie 1,4 ? 1,5 miliona. 

Wspominany wzrost wiąże się natomiast głównie ze zmianami strukturalnymi w rolnictwie. W 2005 roku w Polsce było aż 2,5 miliona gospodarstw rolnych, a aktualnie liczba ta kształtuje się na poziomie 1,4 miliona.

IMAS Agri