John-Deere R4060
fot. John Deere

John Deere jest w trakcie prac mających na celu rozszerzenie 4-serii opryskiwaczy o swój największy model ? R4060 (6 057 litrów pojemności i 436 KM). Póki co maszyna ma pojawić się na rynku w Ameryce Północnej, ale niewykluczone, że z biegiem czasu pojawi się także w Europie.

Oprócz zwiększonej pojemności, jednym z najważniejszych elementów nowego opryskiwacza samobieżnego jest nowy układ hydrostatyczny z napędem na wszystkie koła, który jest standardem również w nowych wersjach modelu R4045 o pojemności 4,542 litrów.

Inteligentny zespół napędowy, czyli tzw. CommandDrive, wykorzystuje pojedynczą pompę hydrostatyczną do zasilania wszystkich czterech silników zmiennoprzepływowych. Jeśli jedno lub więcej kół traci przyczepność, wówczas system dostosowuje się do zwolnienia kół poślizgowych i kieruje większy przepływ na koła z trakcją.

System CommandDrive współpracuje również z systemem silnika i opryskiwacza, aby automatycznie zwiększyć prędkość silnika, gdy potrzebna jest większa moc. Dzięki ustawieniu trybu automatycznego, operatorzy mogą utrzymywać wybraną prędkość jazdy i dawkę przy niższej prędkości obrotowej silnika, podczas gdy ustawienie automatycznego biegu jałowego zmniejsza obroty silnika do 900, gdy maszyna jest zatrzymana.

Przypomnijmy, że największym samojezdnym opryskiwaczem marki John Deere dostępnym w Europie jest aktualnie R4050i o pojemności 5000 litrów i 235KM.

John Deere