warchlaki
fot. Fotolia

Klasyczny pomór świń po raz pierwszy od 26 lat został zidentyfikowany na terytorium Japonii. Choroba pojawiła się w gospodarstwie zajmującym się hodowlą trzody chlewnej w miejscowości Gifu.

Często, aby odróżnić klasyczny pomór świń od afrykańskiego pomoru świń, konieczne jest wykonanie specjalistycznych testów. Klasyczny pomór świń, podobnie jak ASF, może występować w każdej grupie wiekowej zwierząt, a jego śmiertelności jest wysoka. Między innymi dlatego oraz z ekonomicznego punktu widzenia, jest jedną z najbardziej szkodliwych chorób wirusowych świń na świecie. CSF atakuje zarówno dziki, jak i świnie domowe, ale nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Najnowszy przypadek klasycznego pomoru świń w Japonii, pojawił się w stadzie, gdzie początkowe testy na CSF dały negatywne wyniki, jednak powtórne badania, dały wynik pozytywny.

CSF doprowadziło do upadku 80 świń, a pozostałe 610 osobników zostało poddanych ubojowi w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się choroby.

Ostatni przypadek klasycznego pomoru świń w Japonii został wykryty w 1992 roku, dlatego rządowy zespół specjalistów bada potencjalne drogi zakażenia. Cały wywóz wieprzowiny z Japonii został zawieszony do odwołania.

Do charakterystycznych objawów klasycznego pomoru świń należą:

? osowiałość
? niechęć do poruszania się
? brak apetytu;
? drżenie (młode prosięta mogą drżeć i skulać się)
? nagła śmierć.

Wraz z postępem choroby, klasyczny pomór świń objawia się:

? biegunka
? zapalenie spojówek oczu
? spuchnięte, czerwone oczy
? wysoka gorączka
? utrata masy ciała
? osłabienie mięśni, problemy z chodzeniem
? częściowy paraliż
? wymioty
? fioletowe zabarwienie skóry rozpoczynające się od uszu i ogona, następnie ryj, podudzia, brzuch i plecy
? poronienia, mumifikacja prosiąt
? drgawki

Klasyczny pomór świń jest chorobą zwalczaną z urzędu. W przypadku podejrzenia CSF, należy wykonać testy laboratoryjne. Od 1994 roku, Polska jest uznawana za kraj wolny od klasycznego pomoru świń.

TPS