wieprzowina
fot. Fotolia

Brazylia ma nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku dni kolejne zakłady mięsne otrzymają zgodę na eksport swoich produktów na terytorium Chin. Brazylia liczy, że stosowne dokumenty zostaną podpisane, zanim prezydent Xi Jinping odwiedzi Brazylię w przyszłym miesiącu.

? Więcej zatwierdzeń dla zakładów mięsnych może nastąpić w ciągu kilku dni, które oddzielą wizytę prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro w Chinach od wizyty chińskiego prezydenta w Brazylii ? powiedziała minister rolnictwa, Tereza Cristina Dias w filmie opublikowanym w czwartek na Twitterze.

We wrześniu Chiny udzieliły licencji eksportowych 25 brazylijskim zakładom mięsnym, co ma związek z afrykańskim pomorem świń, który mocno ograniczył chińskie zapasy wieprzowiny.

? Zapotrzebowanie jest ogromne, dlatego zakłady, które spełniają chińskie wymagania, będą mieli możliwość (eksportu) ? powiedział Dias.

Niewykluczone również, że Chiny mogą zdecydować się także na import innych produktów  Brazylii, takich jak cukier, bawełna i etanol. Wcześniej jednak na rynek chiński trafią melony, a do Brazylii trafią chińskie gruszki co otworzy nową drogę handlu.

TPS