pszczoła rzepak
fot. Fotolia

Komisja Europejska chce jeszcze bardziej ograniczyć możliwość stosowania neonikotynoidów, a konkretnie substancji czynnych –  imidachloprydu, klotianidyny i tiametoksamu w celu zwiększenia bezpieczeństwa dla owadów zapylających.

Organ wykonawczy Unii Europejskiej chciałby, aby substancje czynne były możliwe do stosowania wyłącznie w szklarniach.

Neonikotynoidy stosowane są przede wszystkim do otoczkowania nasion w celu ochrony ich przed szkodnikami. W przeszłości były bardzo powszechne w uprawie rzepaku i charakteryzowały się wysoką skutecznością. Niestety zbyt długi utrzymywały się w roślinie i stwarzały zagrożenie dla owadów zapylających w okresie kwitnienia.

Polska w pełni popiera ograniczenie w stosowaniu substancji czynnych, ale ma w tej kwestii pewne warunki. Polski rząd oczekuje umożliwienia stosowania substancji czynnych -imidachlopryd, klotianidyna i tiametoksam przy zaprawianiu nasion buraka cukrowego, z uwzględnieniu środków ograniczających ryzyko związane z uprawami następczymi.

Swoje stanowisko Polska argumentuje faktem, że buraki cukrowe nie są roślinami miododajnymi. Dodatkowo ryzyko narażenia owadów zapylających na pozostałości substancji czynnych mogłoby zostać wyeliminowane poprzez wprowadzenie ograniczeń w uprawach po burakach cukrowych.

Źródło: MRiRW