fot. Claas

Niemiecki producent maszyn rolniczych, firma Claas rozszerzyła serię kosiarek Disco Movie o nowe modele – Disco 3600 Move oraz Disco 3200 Move w wariantach bez i z kondycjonerem.

Charakterystyczną cechą serii Disco Movie jest innowacyjna konstrukcja, która zapewnia swobodę ruchów podczas wykonywanych prac. Kozioł zaczepu ze zintegrowaną kinematyką został zaprojektowany w stu procentach od nowa, a jego zakres dopasowania do podłoża wynosi 600 mm do góry i 400 mm do dołu, co sprawia, że dopasowuje się nawet do największych nierówności podłoża.

Kozioł zaczepu posiada również fabrycznie zintegrowane hydrauliczne odciążenie Active Float, przez co nie ma konieczności posiadania punktów zaczepowych na ciągniku dla sprężyn odciążających.

Kosiarki Claas Disco Movie dostępne są w wariantach o szerokości roboczej 3 oraz 3,4 metra w wersji bez kondycjonera (F) oraz opcjonalnie z kondycjonerem palcowym (FC) lub kondycjonerem walcowym (FRC).

W tworzeniu serii Disco Movie, Claas zainspirował się także rozwiązaniem sprawdzonym w kosiarkach serii Profil – belka tnąca może sama bardzo szybko reagować na mniejsze kontury podłoża dzięki nisko położonemu punktowi obrotu belki. Kosiarka może obracać się do 30 stopni w bok, dzięki czemu poprawia się jej zdolność do podążania za konturami lub do odchylania się do tyłu w celu uniknięcia przeszkód.

Ważnym atutem serii Disco Movie są także praktyczne warianty wyposażenia. Maszyny mogą być zaczepiane za pomocą trójkąta zaczepowego do TUZ lub bezpośrednio do ciągnika, przyłącza hydrauliczne mogą zostać poprowadzone zarówno po prawej, jak i lewej stronie, podobnie jak manometr do kontroli ciśnienia.

Ponadto kosiarki mogą być wyposażone w składany zestaw oświetlenia i tablic ostrzegawczych, lusterka do obserwacji ruchu poprzecznego na skrzyżowaniach oraz w składane hydraulicznie boczne fartuchy ochronne.

W serii Claas Disco Movie, tradycyjnie już zdecydowano się na sprawdzoną belkę tnącą Max Cut.

Claas