buraki cukrowe
fot. www.mojarola.pl

Krajowa Spółka Cukrowa będzie wchodziła w skład Narodowego Holdingu Spożywczego ? poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Resort wierzy, że dzięki skonsolidowanym w holdingu podmiotach, w Polsce uda się rozwinąć przetwórstwo rolno-spożywcze z udziałem państwa oraz rolników.  

W skład holdingu wchodzić będzie 40 gospodarstw Skarbu Państwa, które znajdują się w nadzorze Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i to on będzie miał kluczowe znaczenie w jego funkcjonowaniu.

Gospodarstwa wchodzące w skład holdingu mają być centrami rozwoju hodowli roślin i hodowli zwierząt oraz służyć zachowaniu zasobów genetycznych najważniejszych gatunków w Polsce

? Chcemy z ?resztek?, które zostały z majątku Skarbu Państwa po złodziejskiej prywatyzacji na początku okresu transformacji utworzyć jeden organizm Narodowy Holding Spożywczy. Chodzi o to, żeby firmy, które są w stanie funkcjonować na rynku, połączyć w pewnej organizacji, która będzie realizowała cele ważne dla państwa, dla Polski i dla polskiego rolnictwa ? powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

Wejście Krajowej Spółki Cukrowe w skład holdingu, ma pomóc spółce poradzić sobie z rosnącą na świecie ?presją? cukru trzcinowego, którego koszty produkcji są niższe niż cukru buraczanego.

MRiRW