fot. Krzysztof Przepióra

Od 14 do 28 września, właściciele gospodarstw rolnych, które ucierpiały w wyniku tegorocznej suszy, mogą składać wnioski o wsparcie finansowe.

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje jednak, że otrzymuje szereg sygnałów od rolników, którzy mają problem z wypełnieniem wniosku zamieszczonego na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Problem stanowi między innymi fakt, że wzór wniosku został opublikowany jedynie w formacie PDF, przez co tylko nieliczni rolnicy są w stanie wypełnić go komputerowo. Problematyczna jest także konieczność szczegółowego rozpisywania wykazu działek ewidencyjnych, które zostały dotknięte suszą, zwłaszcza że ARiMR posiada już informacje na temat tych gruntów.

Rolnicy skarżą się także, że Ośrodki Doradztwa Rolniczego za wypełnienie 11-stronicowego wniosków żądają kwoty minimum 50 zł.

Zarządu KRIR uważa, że wzór wniosku powinien być skonsultowany z samorządem rolniczym, ponieważ obecna wersja jest zbyt skomplikowana i nadmiernie rozbudowana. Izby rolnicze uważają także, że na stronie ARiMR powinna jak najszybciej pojawić się edytowalna wersja wniosku, a Ośrodki Doradztwa Rolniczego powinny świadczyć pomoc w wypełnianiu wniosku bezpłatnie.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się w tym celu do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

KRIR