wieprzowina - ubojnia
fot. Fotolia

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, wziął udział w posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa Unii Europejskiej, którego tematem przewodnim była sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny.

Podczas swojego wystąpienia, szef resortu rolnictwa przedstawił także sytuację na polskim rynku trzody chlewnej, stwierdzając że znajduje się ona w krytycznym punkcie.

? Aktualna sytuacja na rynku wieprzowiny w Polsce jest krytyczna. Polscy producenci świń zmagają się nie tylko z problemem ASF, ale także pogarszającej się opłacalności produkcji trzody, ponieważ ceny żywca wieprzowego w ostatnim czasie znacznie spadły w stosunku do roku 2017. To wszystko sprawia, że powstają niepokoje społeczne ? powiedział szef resortu rolnictwa.

? Dodatkowo w 2018 roku do Polski przywieziono znaczne ilości żywych świń z Litwy, co dodatkowo pogorszyło trudną już sytuację polskich producentów ? kontynuował minister.

Minister Ardanowski zawnioskował także o podjęcie interwencji przez władze Unii Europejskiej oraz udzielenie wsparcia polskim producentom trzody.

MRiRW