prosięta
fot. Fotolia

Afrykański pomór świń, który od sierpnia 2018 roku rozprzestrzenia się na terytorium Chin, w coraz większym stopniu odciska swoje piętno na rynku wieprzowiny.

Jak poinformował Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej opierając się na danych firmy Genesus, pogłowie macior w Chinach w ciągu ostatnich 12 miesięcy zostało zredukowane o 5 milionów sztuk.

Wpływ na taki stan rzeczy ma między innymi fakt, że pod koniec 2017 oraz w pierwszej połowie 2018 roku produkcja trzody chlewnej w Chinach odbywała się poniżej kosztów produkcji. Nie bez znaczenia jest również to, że jeszcze przed rokiem cena płacona za maciorę w rzeźniach wynosiła 10 juanów/kg, podczas gdy aktualna stawka to 3,5 juana/kg. Dodatkowo zmiany strukturalne wynikające z nowych regulacji środowiskowych doprowadziły zakończenia działalności przez część gospodarstw produkujących świnie.

Kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za spadek pogłowia świń jest jednak wirus afrykańskiego pomoru świń, z powodu którego Chinach zostanie dodatkowo zlikwidowanych 3-5 milionów macior. Na przestrzeni dwóch lat może to oznaczać spadek o 10 milionów macior, co może przełożyć się na ograniczenie produkcji tuczników o 150 milionów sztuk rocznie.

Proces likwidacji macior, w pewnym momencie zmusi Chiny do zwiększenia importu z Europy, Brazylii i Północnej Ameryki, czyli regionów stanowiących główne źródło importu wieprzowiny.

KZP-PTCh