siewka buraka cukrowego uszkodzona przez mróz
fot. LIZ

Stosunkowo łagodna zima i wcześniejsze nadejście wiosny sprawiło, że w wielu regionach Polski rolnicy zdecydowali się na wcześniejszy siew buraków cukrowych, a na plantacjach, które zostały obsiane w drugiej dekadzie marca, widoczne są już wschody młodych roślin.

Zbyt wczesne przeprowadzenie zasiewów i możliwe nadejście niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, może doprowadzić do znacznych strat w plonie końcowym oraz może wiązać się z koniecznością przesiana plantacji.

Przymrozki, które pojawiały się w ostatnich dniach na terytorium Polski doprowadziły do uszkodzeń plantacji buraka cukrowego, które znajdowały się w  fazie wschodów lub liścieni ? informuje Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego ? LIZ.

Decyzję o ewentualnych przesiewach plantacji powinno podjąć się dopiero po dokładnym oszacowaniu poziomu strat. Istnieje również szansa, że część podliścieniowa siewki wraz z korzonkiem nie została uszkodzona, a to daje nadzieje, że roślinom uda się jeszcze odpowiednio zregenerować.

Na plantacjach, na których doszło do uszkodzenia buraków, nie powinno przeprowadzać się również żadnych zabiegów herbicydowych (przynajmniej w okresie 3-4 dni od wystąpienia ostatniego przymrozku), które mogłyby dodatkowo osłabić młode rośliny.

LIZ