Dziki
fot. Fotolia

W mediach toczy się zacięta dyskusja dotycząca planowanej depopulacji dzików na terytorium Polski. Polska chciałaby znacząco zredukować liczbę dzików, z czym nie zgadzają się ekolodzy i część środowiska myśliwych.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej przedstawił swoje spostrzeżenia związane z planami rządu, stwierdzając że brak radykalnych działań i dalsze utrzymywanie choroby w populacji dzików, będzie tylko pogarszać sytuację tego gatunku i prowadzić do upadków coraz większej liczby zwierząt.

KZP-PTCh zwraca uwagę na fakt, że od lutego 2014 roku do dnia dzisiejszego potwierdzono 3347 przypadków afrykańskiego pomoru świń. Oznacza to, że w wyniku choroby w Polsce padło kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy dzików, które padły po kilku dniach cierpień z powodu wysokiej gorączki, duszności, niedowładu zadu, biegunki i odwodnienia.

Zdaniem ekspertów, pozostawienie choroby w populacji dzików sprawi, że z roku na rok będziemy skazywać coraz więcej zwierząt na cierpienie i śmierć z powodu ASF.

KZP-PTCh