lochy wolny wybieg
fot. Fotolia

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi przed kilkoma dniami ujawniło szczegóły programu programu ?Dobrostan zwierząt?, w ramach którego rolnicy będą mogli uzyskać dodatkowe wsparcie za realizację poprawy warunków hodowli zwierząt, które wykraczają ponad normy wynikające z obowiązującego prawa.

W ramach zaproponowanych działań, rolnicy będą mogli uzyskać dofinansowanie między innymi poprzez zapewnienie zwierzętom dostępu do wybiegu.

Według Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, rozwiązania zaproponowane przez resort rolnictwa są jak najbardziej słuszne, jednak bardzo ryzykowne w dobie walki z afrykańskim pomorem świń.

Przypomnijmy, że zgodnie z zasadami bioasekuracji, rolnicy który utrzymują świnie na wybiegu, muszą zabezpieczyć go ogrodzeniem o wysokości 1,5 metra, które byłoby na stałe związane z podłożem na podmurówce lub wkopanymi krawężnikami.

KZP-PTCh zwraca jednak uwagę na fakt, że wieloletnie doświadczenia z walki z wirusem pokazują, że nawet stada przebywające na stałe w budynkach inwentarskich, które spełniają zasady bioasekuracji, często to zakażane wirusem.

Według Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, propagowanie utrzymywania świń na wybiegach nie poprawi sytuacji epizootycznej względem afrykańskiego pomoru świń.

W związku z tym KZP-PTCh zwróciło się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego o odstąpienie od planowanych dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach opisanych w Wariantach 1.3 i 1.4. do chwili, kiedy Polsce uda się uporać z problemem afrykańskiego pomoru świń.

KZP-PTCh