Na terenie całej Polski trwają prace związane ze zbiorami buraków cukrowych w ramach kampanii buraczanej 2018/19.
Chociaż gospodarstwa zajmujące się hodowlą bydła, w dalszym ciągu wykorzystują liście buraczane na cele paszowe, zdecydowana większość rolników decyduje się na ich przyoranie.
Liście buraczane przeznaczone na kiszonkę dla bydła, nie są w stanie zastąpić wysokoenergetycznej paszy, a gleba wymaga uzupełnienia wyprowadzonej z niej składników pokarmowych.
Pozostawione na polu rozdrobnione i wymieszane z glebą liście są natomiast cennym źródłem składników pokarmowych, które ciężko byłoby wnieść do gleby poprzez zastosowanie jednego nawożenia mineralnego.
Ich dokładne rozdrobnienie sprawia, że łatwo ulegają mineralizacji i zawierają podobną do obornika ilość azotu, dużą ilość potasu, fosforu oraz magnez, wapń i niewielkie ilości mikroskładników.
Liście buraczane cennym nawozem organicznym, a główny rozkład masy następuje w okresie wiosennym, dlatego rośliny zasiane po burakach, najlepiej wykorzystują znajdujące się w glebie składniki w kwietniu i maju.
Wykorzystanie liści buraczanych jako nawóz, pozytywnie wpływa także na strukturę gleby, zmniejszając jej zwięzłość i gęstość, a także poprawiając jej zdolność do magazynowania wody.
Ważne, aby plantacje buraków cukrowych nie były nadmiernie zachwaszczone ? wówczas do gleby trafiają przede wszystkim cenne w składniki pokarmowe liście, zamiast nasion, które zachwaszczą kolejne uprawy
Moja Rola