Polagra-Premiery 2020
fot. Polagra-Premiery

W Poznaniu rozpoczęła się właśnie kolejna edycja targów Polagra-Premiery, podczas której będzie można zobaczyć innowacyjne maszyny i najnowsze rozwiązania rolnicze na nadchodzący rok.

Tradycyjnie rozwiązania i produkty, które zasługują na szczególną uwagę, zostały nagrodzone przez organizatorów Złotymi Medalami MTP.

Łącznie przyznano 37 Złotych Medali MTP w dwóch kategoriach: Maszyny, urządzenia, aplikacje i produkty dla rolnictwa oraz Rośliny uprawne.

Lista nagrodzonych podczas targów Polagra-Premiery 2020 w kategorii Maszyny, urządzenia, aplikacje i produkty dla rolnictwa:

Agrirepel Wrap – folia do owijania bel

Agrirepel Wrap to jedyna na świecie folia służąca do owijania bel, która dzięki naturalnemu nietoksycznemu dodatkowi skutecznie odstrasza ptaki i gryzonie. Agrirepel Wrap jest ekologiczna, co potwierdza certyfikat Europejskiej Agencji Chemikaliów oraz łatwa w użyciu i wydajna. Jak informuje producent, podstawowym celem podczas tworzenia folii Agrirepel Wrap było ułatwienie życia rolnikom przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska.

John Deere 8RX 410 – czterogąsienicowy ciągnik rolniczy 

Celem czterogąsienicowego modelu John Deere 8RX 410 jest komfortowa praca operatora i  jak najmniejsze naruszanie gleby. 4,5 metra kwadratowego powierzchni styku z podłożem zapewnia nie tylko uciąg, ale też ochronę gleby. Jak twierdzi producent, jest to idealna maszyna do pracy na terenach o dużym nachyleniu.  Szerokość gąsienic może wynosić od 41 cm do 76 cm, co zapewnia powierzchnię styku z gruntem większą niż 4,5 m2.

DataConnect – interfejs umożliwiający wymianę danych o położeniu, statusie, prędkości jazdy oraz poziomie paliwa wielu marek ciągników i maszyn

DataConnect to wspólnie dzieło takich marek jak Claas, 365FarmNet i John Deer. Dotychczas rolnicy posiadający w swoim gospodarstwie maszyny różnych producentów, mogli rejestrować, przetwarzać i dokumentować dane wyłącznie za pomocą aplikacji poszczególnych producentów. DataConnect umożliwia wymianę informacji gromadzonych w „chmurze”, dzięki czemu możliwe jest przenoszenie informacji między maszynami Claas, John Deere oraz programem 365FarmNet.

eAgronom – program, który ułatwia zarządzanie gospodarstwem

eAgronom jest dostępny zarówno online, jak i jako aplikacja mobilna. W programie wykorzystano funkcję, które zostały stworzone na podstawie potrzeb i opinii rolników, dlatego program z powodzeniem ułatwia zarządzanie gospodarstwem, pracownikami oraz polami. W programie wykorzystano takie funkcje jak karty pól, ewidencja i plan nawożenia azotem (zgodne z Dyrektywą Azotanową), planowanie ŚOR i zabiegów, magazyn i budżet. Dzięki aplikacji eAgronom, rolnicy mogą monitorować działanie swoego gospodarstwa z dowolnego miejsca.

Kuhn Connected Shredder – innowacyjny zdalny system monitorowania pracy rozdrabniacza polowego

Kuhn Connected Shredder to aplikacja, która jest w stanie monitorować w czasie rzeczywistym podstawowe parametry pracy rozdrabniacza. Operator każdorazowo otrzymuje powiadomienia, kiedy przekroczone zostaną progi obrotów wirnika, temperatury oleju, wibracji rotora oraz zasugerowanie rutynowej lub nadzwyczajnej konserwacji w oparciu o ogólny stan maszyny. Pozwala to eliminować przestoje i redukować koszty użytkowania rozdrabniaczy. Aplikacja Kuhn Connected Shredder dostępna jest na telefony komórkowe z systemem Android/IOS.

Hardi Mega – opryskiwacz zawieszany

Hardi Mega wyposażony jest w wiele nowych funkcji, takich jak system ISOBUS, komputer HC 9600, nowy system zarządzający SmartCom, system rozrządu cieczy SmartValve, system zarządzania cieczą DynamicFluid 4, funkcje precyzyjnego rolnictwa zintegrowane z pozostałymi maszynami w gospodarstwie, a to wszystko w nowoczesnym designie. Opryskiwacz może zostać wyposażony w belki robocze od 18 do 28 m i posiada zbiornik mogący pomieścić do 2200 l.

Krone VariPack – prasa zwijająca

Krone VariPack to prasa do zbioru suchych materiałów, takich jak słoma i siano. Nowa seria Krone VariPack jest bardziej trwała i wytrzymała, co potwierdzają testy – ponad 170 tys. bel wykonanych w różnych warunkach. Dodatkowo seria Krone VariPack zapewnia wysoką siłę zgniotu zbieranego plonu.

Claas Lexion 6000 – kombajn zbożowy

Claas Lexion 6000 to kombajn łączący zalety bębna przyspieszającego, bębna młócącego separatora oraz odrzutnika. Dzięki innowacyjnemu napędowi, wszystkie bębny są zsynchronizowane – sprawia, że przepływ plonu jest równomierny i przyczynia się do oszczędności energii. Niskie zużycie paliwa jest dodatkowo wspomagane przez system Dynamic Power. Claas Lexion 6000 może także automatycznie zmieniać ustawienia w zależności od warunków dzięki systemowi Cemos Automatic.

Manitou MLT 420 – ładowarka teleskopowa

Jak informuje producent, Manitou MLT 420 to bardzo uniwersalny kompakt, w którym zastosowano nie spotykane dotychczas na rynku rozwiązania. Wysoka zwrotność i niewielkie wymiary umożliwiają komfortowe wykonywanie prac w budynkach i ciasnych miejscach.

Husarya SCS-100 – maszyna do zbierania kamieni

Husarya SCS-100 to maszyna, która w znacznym stopniu ułatwia prowadzenie gospodarstwa, poprzez możliwość mechanicznego zbierania kamieni z wierzchniej warstwy gleby. Maszyna jest w stanie zbierać kamienie znajdujące się do 20 cm pod ziemią. Zastosowany w niej system podwójnych rotorów cechuje się dokładnością pracy oraz dużym zakresem wielkości zbieranych kamieni. Aktywny, bębnowy system separacji pozwala natomiast odseparować kamienie od zanieczyszczeń. Jak informuje producent, maszyna posiada największy na rynku zbiornik kamieni o pojemności 3m3 i wysokości rozładunku 3,5 m.

Matrix 430VF – nawigator

Nawigator Matrix 430VF to rozwiązanie służące do wykonywania oprysków w sadach, jagodnikach oraz winnicach. Matrix 430VF eliminuje problem ciągłego liczenia rzędów oraz kontrolowania toru jazdy, dzięki czemu praca jest bardziej wydajna i mniej stresująca dla operatora.

Moduł serwisu SatAgro – precyzyjne badanie gleb oraz nawożenie na podstawie zasobności i zdjęć satelitarnych

Serwis SatAgro w sezonie 2019 został rozbudowany o moduł wspierający proces badania gleb oraz umożliwiający nawożenie na podstawie zasobności i zdjęć satelitarnych. Z jego pomocą możliwe jest podzielenia pola na strefy pobrania prób, dostosowane do faktycznej zmienności siedliska, na podstawie jednego lub kilku zdjęć satelitarnych. Strefy można wyeksportować, również w formacie kompatybilnym z GPS, aby ułatwić pobranie prób w terenie. Wyniki analiz w łatwy sposób można z kolei przekształcić w mapy nawożenia.

Mzuri Pro-Til – technologia uprawy pasowej

Technologia Mzuri Pro-Til zapewnia optymalne środowisko dla równomiernego wzrostu silnych plonów już podczas jednego przejazdu. Jak informuje producent, Mzuri Pro-Til zapewnia idealne spulchnianie, zagęszczanie i dokładności siewu nasion. Czynnikiem, który wpływa na szybki rozwój zdrowego systemu korzeniowego roślin jest masa maszyny, która jest równomiernie rozłożona na wszystkie uprawiane pasy, co jest niezwykle ważne dla zapewnienia powtórnego zagęszczenia spulchnionej gleby w celu likwidacji przestrzeni powietrznych.

Teledetekcyjny system wspomagania hodowli roślin i doświadczalnictwa polowego

Teledetekcyjny system wspomagania hodowli roślin i doświadczalnictwa polowego to rozwiązanie zaproponowane przez firmę Agrocom Polska Jerzy Koronczok, które wspomaga:

a) optymalną, najbardziej jednorodną lokalizację zakładanych ścisłych doświadczeń polowych. Lokalizację która zmniejsza bezpośredni wpływ zmiennych warunków glebowych na wyniki zakładanych doświadczeń polowych

b) zdalne, bezinwazyjne pozyskiwanie danych pomiarowych dotyczących roślin i gleby za pomocą niskopułapowych autonomicznych obiektów latających (dronów).

Informacje zbierane są w sposób zaplanowany i uporządkowany poprzez zastosowanie szeregu kamer multispektralnych umożliwiają precyzyjną analizę szeregu zmierzonych cech i indeksów roślinnych (2D) oraz precyzyjne pomiary danych przestrzennych (3D).

Unia Heron 50 27 – Opryskiwacz przyczepiany

Opryskiwacz Unia Heron 50 27 wyposażony jest w zbiornik główny o pojemności 5000l i belką polową o szerokości 27 metrów z możliwością redukcji do szerokości 21 metrów. Układ cieczowy maszyny jest zasilany pompą o wydajności 400 l/min, a amortyzowany dyszel daje możliwość zaczepienia opryskiwacza do dolnego bądź górnego zaczepu ciągnika. Opryskiwacz posiada także system cyrkulacji cieczy, który sterowany jest pneumatycznie, a także w nocne oświetlenie belki polowej LED. Opryskiwacz obsługiwany jest za pośrednictwem sterownika w technologii ISOBUS, który daje możliwość wykonywania oprysku automatycznego za pomocą sygnału GPS oraz jazdy równoległej i zmiennego dawkowania nawozów płynnych i ŚOR.

Uniform Agri – oprogramowanie do zarządzania stadem bydła mlecznego

Oprogramowanie Uniform Agri dalej możliwość kompleksowego zarządzania stadem bydła mlecznego, poprzez codzienną administrację zdarzeń oraz szereg funkcji analitycznych. Dużym atutem oprogramowania jest jego uniwersalność – Uniform Agri można skonfigurować niemalże ze wszystkimi stacjami paszowymi, miernikami aktywności oraz robotami i halami do doju.

Avant 860i – wielofunkcyjna ładowarka przegubowa

Avant 860i jest jedną z dwóch największych i najmocniejszych wszechstronnych ładowarek teleskopowych produkowanych przez Avant Tecno Oy. Maszyna posiada blisko 2 tony udźwigu i 3,5-metrowy zasięg, co sprawia, że jest jedną z najmocniejszych ładowarek na rynku. Maszyna waży 2,5 tony, przy 1,5 metra szerokości, 3,4 metra długości i 2,2 metra wysokości.

Alimamix Evolution Pro – wóz paszowy

Seria wozów paszowych Alimamix Evolution Pro została stworzona z myślą o jeszcze bardziej ekonomicznej i efektywnej pracy oraz o wygodzie użytkowania. Innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne w budowie kosza, wysypu oraz taśmy dają możliwość przygotowania najwyższej jakości paszy w krótszym czasie. Przyczynia się to również do niższego zużycia paliwa i oszczędności sięgających do 180 l w skali roku. Na komfort pracy wpływają z kolei takie cechy jak kompaktowa budowa, regulowany, odwracany dyszel z pełnym zakresem mocowania zaczepu, wygodna stopnica, czy wyświetlacz wagowy z promieniem regulacji niemal 270°.

Namyslo Flyy – zestaw uprawowo-siewny

Zestaw uprawowo-siewny Namyslo Flyy cechuje się szeroką skrzynią zasypową, możliwością uprawy talerzowej z podwójną redlicą oraz bezpośredniego siewu w ściernisko. Zestaw można także skonfigurować z system GPS oraz ISOBUS.

Kuhn VB 7100 – zmiennokomorowa prasa zwijająca

Prasa Kuhn VB 7100 charakteryzuje się wysoką wydajnością, wynoszącą nawet do 30 t/godz. oraz dużym zagęszczeniem bel do 140 kg/m3 dla słomy. Jak informuje producent, wytrzymała konstrukcja i rozwiązania techniczne gwarantują niezawodność i maksymalne ograniczenie przestojów w pracy.

Lista nagrodzonych podczas targów Polagra-Premiery 2020 w kategorii Rośliny uprawne:

Bób Bizon 

Jest to jedna z najwcześniejszych odmian bobu wyprodukowana pochodząca z hodowli PlantiCo. Według danych PIORiN, odmiana ta ma 33% udział w sprzedaży bobu ogółem w Polsce. Odmiana charakteryzuje się wysoką tolerancją na chłody i wykształca bardzo duże jasno zielone nasiona, które dobrze łuskają się zarówno mechanicznie, jak i ręcznie.

Cebula Soplica

Soplica to średnio-późna odmiana cebuli o eliptycznym kształcie, wyhodowana przez SPÓJNIA Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Sp. z o.o. Jest to odmiana plenna o dużej zdrowotności. Charakteryzuje się suchą, żółtą łuską, która jest średnio-gruba i dobrze przylegająca. Charakteryzuje się korzystną strukturą plonu, w którym cebule handlowe stanowią ponad 95%. Jest to odmiana wyróżniająca się dobrą zdolnością do długiego przechowywania oraz dużą ilością witaminy C.

Elitarna pszenica ozima Moschus 

Moschus to odmiana zarejestrowana przez IGP Polska sp. z o.o. sp. k., czyli spółkę wywodzącą się z niemieckiej I.G. Pflanzenzucht GmbH. Jest to pierwsza zachodnia odmiana elitarna pszenicy ozimej zarejestrowana przez COBORU w Polsce w roku 2019 i jedna z zaledwie aktualnie dwóch odmian elitarnych wpisanych do Krajowego Rejestru. Moschus to również pierwsza pszenica w Niemczech, która w momencie rejestracji uzyskała jednocześnie 3 najwyższe noty w jakości ziarna (za zawartość białka, liczbę opadania oraz wskaźnik sedymentacji

Gorczyca biała Gracja

Gracja to najnowsza odmiana gorczycy białej, zarejestrowana przez Poznańską Hodowlę Roślin. Charakteryzuje się bardzo wysokim plonem nasion (zawsze powyżej wzorca), dużą odpornością oraz dorodnymi nasionami o bardzo dobrych parametrach jakościowych.

Jęczmień jary Avatar

Avatar to najnowsza odmiana jęczmienia jarego zarejestrowana przez Poznańską Hodowlę Roślin. Wyróżnia ją zdrowotność, odporność na zmieniające się warunki glebowo–klimatyczne oraz wysoki i stabilny plon. Odmiana wykształca dobrze wykształcone, wyrównane ziarno.

Kukurydza SM Kurant

Odmiana SM Kurant zarejestrowana przez Hodowlę Roślin Smolice znakomicie łączy cechy ilościowe i jakościowe. W doświadczeniach COBORU, odmiana znalazła się w ścisłej czołówce zarówno pod względem plonu suchej, jak i zielonej masy. Jest to odmiana, która może być uprawiana na wszystkich glebach, także mozaikowych, która charakteryzuje się wyjątkową tolerancją na stres wynikający z niedoboru wody w okresie kwitnienia.

Łubin wąskolistny Swing

Swing to nowa, bardzo słodka odmiana łubinu wąskolistnego z Poznańskiej Hodowli Roślin. Swing łączy w sobie rekordową zdrowotność i bardzo wysoki plon nasion oraz jedną z najwyższych odporności na wyleganie przed zbiorem.

Łubin żółty Goldeneye

Goldeneye jest kolejną odmianą wyhodowaną Poznańską Hodowlę Roślin wyróżnioną na targach Polagra-Premiery 2020. Jest to wcześnie dojrzewająca odmiana, charakteryzująca się dużym potencjałem plonowania.

Jęczmień jary MHR Fajter

MHR Fajter jest odmianą wyhodowaną przez Małopolską Hodowlę Roślin, która wyróżnią się stabilnym, ponad przeciętnym plonowaniem. W latach 2016-2019 było to 103% wzorca. Jest to odmiana wcześnie dojrzewająca o podwyższonej tolerancji na suszę. Odmiana jest zalecana do uprawy w mieszankach zbożowych, strączkowych oraz w rolnictwie integrowanym i ekologicznym na terenie całego kraju.

Pszenica jara Jarlanka

Jarlanka to odmiana wyhodowana przez Hodowlę Roślin Smolice, która charakteryzuje się dużym potencjałem plonowania. Jarlanka w latach 2014-2018 uzyskiwała odpowiednio 101, 104, 100, 104, 101% wzorca na poziomie a1 czyli bez dodatkowego nawożenia azotowego i ochrony przed wyleganiem i przed chorobami grzybowymi. Odmianę wyróżnia duża odporność na choroby, takie jak mączniak prawdziwy, czy choroby podstawy źdźbła oraz bardzo dobra wartość technologiczna ziarna.

Pszenica jara MHR Jutrzenka

MHR Jutrzenka to odmiana wyhodowana przez Małopolską Hodowlę Roślin, która nadaje się do uprawy o mniej intensywnej technologii. Jest to odmiana średniowysoka o podwyższonej odporności na wyleganie i choroby. Jest to odmiana wcześnie dojrzewająca z grupy jakościowej A, o wyjątkowych walorach piekarniczych wynikających z wysokiej zawartości białka i glutenu.

Pszenica ozima Euforia

Euforia jest odmianą wyhodowaną przez Hodowlę Roślin Strzelce, która charakteryzuje się wysokim i stabilnym plonowaniem. Jest to odmiana o bardzo dobrej zimotrwałości, która zachowuje wysoki potencjał plonowania również w latach suchych (dowodem są wyniki doświadczeń COBORU z lat 2018 i 2019). Pszenica Euforia posiada także tolerancję na niskie pH, wysoką odporność na wyleganie oraz choroby grzybowe.

Pszenica ozima Comandor

Pszenica ozima Comandor została wyhodowana przez Danko Hodowla Roślin Sp. z o.o. w Choryni. Jest to pszenica z grypy jakościowej A o wysokim poziomie plonowania zarówno w średnio intensywnej jak i w intensywnej technologii uprawy. Pszenica Comandor najlepiej sprawdza się na glebach średniej jakości i lepszych. Jest to odmiana o dobrej zimotrwałości (4,5 w skali 9-stopniowej) o podwyższonej tolerancji na zakwaszenie gleby. Ze względu na bardzo dobrą krzewistość, Comandor nadaje się do opóźnionych siewów.

Pszenica ozima Venecja

Pszenica ozima Venecja to kolejna zarejestrowana przez Hodowlę Roślin Strzelce, która spełnia oczekiwania nowoczesnego rolnictwa. Charakteryzuje ją dobry poziom zimotrwałości oraz odporności na choroby, a także duża tolerancja na suszę. Jak twierdzi hodowca, Venecja pod względem jakościowym niejednokrotnie przewyższa większość parametrów klasy A i potrafi je utrzymać także podczas mokrych żniw.

Pszenżyto jare Mamut

Pszenżyto jare Mamut to odmiana pastewna pszenżyta jarego, zarejestrowana w Polsce i w Czechach, wyhodowana przez Danko Hodowla Roślin Sp. z o.o. Jest to odmiana niska o dużej odporności na wyleganie, dobrej plenności i wysokiej odporności na choroby grzybowe. Termin kłoszenia i dojrzewania – średnio wczesny. Odmiana wykształca ziarno o wysokiej MTZ, które jest bardzo dobrze wyrównane, posiada wysoką zawartość białka i dużą gęstość w stanie zsypnym.

Rzepak ozimy Gemini

Rzepak ozimy Gemini to odmiana mieszańcowa wyhodowana przez Hodowlę Roślin Strzelce, która charakteryzuje się wysokim potencjałem plonowania (115% wzorca). Odmianę Gemini wyróżnia odpowiedni dla polskich warunków klimatycznych poziom zimotrwałości oraz dobra odporność na choroby grzybowe. Wysoka masa 1000 nasion ułatwia precyzyjny wysiew nawet przy zastosowaniu mniej zaawansowanych siewników, a jednocześnie umożliwia wykorzystanie tej odmiany przez rolników stosujących punktowy siew rzepaku.

Źródło: www.polagra-premiery.pl