tuczniki
fot. Fotolia

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski podjął decyzję o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na import do Polski świń i mięsa wieprzowego z Litwy. Dotyczy to mięsa pochodzącego z obszarów objętych ograniczeniami, czyli tzw. stref czerwonych ASF.

Decyzja o wstrzymaniu importu zapadła po rozmowach z ministrem rolnictwa Litwy, Giedriusem Surplysem, który uznał, że jest ona niezgodna z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej, zapowiadając skierowanie sprawy do Komisji Europejskiej.

Szef resortu rolnictwa swoje stanowisko uargumentował obowiązkiem ochrony polskich producentów trzody chlewnej, którzy w związku z trudną sytuacją na rynku wieprzowiny mają ogromny problem z rentownością produkcji.

? Dbanie o polskich rolników jest moim obowiązkiem. Nie mam żadnego wpływu na swobodny obrót wieprzowiną i świniami z terenów wolnych od ASF. Nie może być jednak tak, że świnie utrzymywane przez naszych rolników przerastają, a do Polski sprowadzane są zwierzęta ze strefy czerwonej, od naszego sąsiada ? poinformował Ardanowski.

MRiRW