uprawa ziemniaków
fot. Fotolia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi raz do roku będzie podawać ceny referencyjne dla wybranych produktów rolno-spożywczych. Jeżeli firmy kupią je od rolników poniżej tych cen, mogą zostać ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jest to efekt nowych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, do których zaliczać będą się: agrest, aronia, jabłka, jęczmień, maliny, porzeczki, truskawki, rzepak, żyto i ziemniaki.

Wymieniona lista ma w najbliższej przyszłości zostać rozszerzona o pasze, nasiona, żywe zwierzęta, czyli środki wykorzystywane do produkcji rolniczej.

Nowa ustawa ma być według resortu rolnictwa ukłonem w stronę producentów rolnych, którzy są najsłabszym ogniwem w łańcuchu, przez co są narażeni na stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych przez inne podmioty.

Nowe przepisy mają sprawić, aby podział marż między producentów i sklepy był sprawiedliwy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niezastosowanie się do przepisów może nałożyć kary w wysokości do 3% obrotów.

Fakt 24