Naukowcom udało się oddzielić i przetworzyć specjalne przeciwciała z mleka krowiego, które można wykorzystać jako substytuty antybiotyków.
Oddzielenie specyficznych przeciwciał udało się przeprowadzić za pomocą nowych membran do mikrofiltracji. Dodatkowo udało się wzbogacić je do tego stopnia, że można stosować je jako zamiennik antybiotyków.
Za pomocą nowych membran do mikrofiltracji można teraz oddzielić specyficzne przeciwciała od mleka i wzbogacić je do tego stopnia, że ??można je stosować między innymi jako zamiennik antybiotyków.
? Poprzez realizację projektu cały proces frakcjonowania białka mleka stał się znacznie bardziej wydajny i otwiera nowe możliwości zastosowania. W przyszłości może być stosowany do opracowywania leków na bazie mleka wszędzie tam, gdzie istnieje wrażliwa równowaga mikrobiomów, której nie należy niszczyć za pomocą niespecyficznych antybiotyków ? informuje Grupa Robocza Stowarzyszeń Badań Przemysłowych (AIF).
? W mikrofiltracji mleko jest tłoczone przez membrany pod ciśnieniem, a tym samym dzielone na różne składniki ? wyjaśnia prof. Ulrich Kulozik z Centralnego Instytutu Odżywiania i Badań Żywności (ZIEL) na Politechnice w Monachium. Proces ten nie był nowy, ale błony musiały zostać znacznie ulepszone, aby zapewnić funkcjonalność i czystość przeciwciał w filtracie.
Według dr Hans-Jürgen Heidebrecht z ZIEL w eksperymencie wykorzystuje krowę z układem odpornościowym jako bioreaktor.
? Zaszczepiając krowę nieaktywnymi ludzkimi patogenami, wytwarzamy bardzo specyficzne przeciwciała w mleku krowim. Następnie odpowiednio je wzbogacamy i używamy do doustnej biernej immunizacji ludzi – wyjaśnił naukowiec.
W aplikacji pilotażowej wytworzono już w ten sposób przeciwciała przeciwko zarazkom szpitalnym. Inne możliwe zastosowania to leczenie chorób żołądkowo-jelitowych, bakteryjnych chorób skóry oraz próchnicy.
Źródło: www.agrarheute.com