Dzisiejsze realia światowego rolnictwa wymagają od rolników idealnego zarządzania i umiejętności planowania. Aby produkcja rolnicza była rentowna, wszystko musi odbywać się według ściśle zaplanowanego harmonogramu, a wszelkie nieprawidłowości i błędy mogą przyczyniać się do nieprawidłowości w funkcjonowaniu gospodarstwa.
Zarówno hodowla bydła mlecznego, jak i mięsnego wymaga od hodowców odpowiedniego zarządzania ? zwłaszcza harmonogramu wycieleń oraz ponownego zacielania krów. Chociaż bydło zaliczane jest do zwierząt poliestralnych, czyli takich, które rozmnażają się w dowolnym momencie roku, rozród najlepiej jest rozpocząć w połowie wiosny. Wówczas zarówno jałówki, jak i krowy najłatwiej wchodzą w ruję, a wycielenia przypadają w miesiącach, które są najkorzystniejsze do odchowu cieląt.
Podczas organizacji i planowania rozrodu bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie krowy do porodu. Jest to newralgiczny moment, który ma wpływ zarówno na zdrowotność matki, ale również cielaka. Przyjmuje się, że poród u krowy może trwać od 30 minut do nawet 3 godzin i rozpoczyna się wraz z pojawieniem się skurczów, parcia i widocznego pęcherza płodowego.
W związku z możliwością wystąpienia komplikacji podczas porodu, ważna jest obserwacja krowy w okresie, kiedy powinien przypadać poród. Bardzo przydatny może okazać się sensor wycieleń Moocall, który poprzez precyzyjny pomiar ruchu ogona jałówki czy krowy można z powodzeniem wykryć początek wycielenia.
Moocall w ciągu zaledwie 1 sekundy jest w stanie zgromadzić 600 różnych danych, które są analizowane i porównywane z wzorcem ruchów oraz skurczów, które są właściwe dla początkowego etapu porodu. Sensor Moocall znacznie zwiększa komfort hodowcy ? po osiągnięciu ustalonego poziomu intensywności, otrzymuje on SMS-a na zarejestrowany wcześniej numer telefonu komórkowego oraz na każde urządzenie z zainstalowaną aplikacją u hodowcy i/lub weterynarza. Zazwyczaj ma to miejsce na około godzinę przed rozpoczęciem wycielenia.
Urządzenie w łatwy sposób przymocowywane jest do ogona zwierzęcia, a dzięki wbudowanemu akumulatorowi może pracować przez minimum 30 dni na jednym ładowaniu niezależnie od warunków zewnętrznych. Oprócz standardowych powiadomień związanych z rozpoczęciem porodu, sensor Moocall może także wysyłać powiadomienia SMS-owe o spadku poziomu naładowania do 15% czy zsunięciu się urządzenia z miejsca zamocowania.
Sensor Moocall to przede wszystkim gwarancja skuteczności ? urządzenie przewiduje poród w ponad 95% przypadkach, a jego zalety zostały docenione podczas targów Ferma 2019, które odbyły się w dniach 15-17 lutego w Łodzi. Urządzenie dystrybuowane w Polsce wyłącznie przez firmę Atorim Karol Mirota zdobyło Złoty Medal Ferma 2019. Warto nadmienić, że nagrodę Ferma Nowość 2019 zdobył pokrewny produkt ? wykrywacz rui Moocall Heat.
Atorim