susza w kukurydzy
fot. Krzysztof Przepióra

Premier Mateusz Morawiecki wziął w niedzielę udział w II Ogólnopolskim Święcie „Wdzięczni Polskiej Wsi”, które odbyło się w Kolnie. Podczas swojego wystąpienia, szef Rady Ministrów wypowiedział się między innymi w sprawie tegorocznej suszy, w wyniku której wielu rolników (zwłaszcza ze wschodniej Polski) doznało ogromnych strat.

– Polskie państwo jest po to, aby wspierać w trudnych momentach. Nie zostawimy rolników w potrzebie – powiedział premier, zapowiadając że rolnicy, którzy w związku z suszą ponieśli straty w uprawach wyższe niż 70%, mogą liczyć na dopłaty w wysokości 1000 zł do hektara.

– Żniwa są dla rolników czasem podsumowań, tak samo jak dla nas czasem podsumowań jest koniec kadencji. Naszym głównym zobowiązaniem była zmiana życia polskich rodzin. Pojawiło się 500+, z którego wywiązaliśmy się z tego z nawiązką. Aktualnie mamy 500+ również od pierwszego dziecka – powiedział Morawiecki.

W dalszym ciągu trwa szacowanie strat w związku z suszą, dlatego premier Morawiecki zapowiedział, że w zależności od ich wielkości, łączna suma wsparcia dla rolników może wynieść od miliarda do dwóch miliardów złotych.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów