fot. Fotolia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że z dniem 1 stycznia 2020 roku wprowadzone zostaną dwa nowe znaki graficzne: ?Bez GMO? i ?Wyprodukowano bez stosowania GMO?, które stosowane będą w przypadku produktów wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO).

Nowe znaki graficzne mają być stosowane w przypadku żywności (pochodzenia zwierzęcego, roślinnego oraz żywności wieloskładnikowej) oraz pasz.

Celem wprowadzenia oznaczeń jest, aby konsument mógł otrzymać jednoznaczną i łatwą w odbiorze informacje, jaka jest specyfika zakupionych przez niego produktów. Chodzi tutaj o brak modyfikacji genetycznej w żywności pochodzenia roślinnego i w paszach oraz braku stosowania modyfikacji genetycznej w procesie wytwarzania żywności pochodzenia zwierzęcego (przede wszystkim o niestosowaniu pasz GMO w żywieniu zwierząt).

Wzór ?Bez GMO? ma znaleźć zastosowanie w celu oznakowania jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych  żywności pochodzenia roślinnego i żywności składającej się więcej niż z jednego składnika, w skład której nie wchodzi produkt pochodzenia zwierzęcego oraz pasz.

Oznaczenie bez GMO
fot. MRiRW

Wzór ?Wyprodukowano bez stosowania GMO? ma być wykorzystywany w celu oznakowania jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych produktów pochodzenia zwierzęcego i żywności składającej się więcej niż z jednego składnika, w skład której wchodzi produkt pochodzenia zwierzęcego.

Oznaczenie bez stosowania GMO
fot. MRiRW

Szczegółowe wytyczne dotyczące kolorystyki i podstawy prawnej można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

MRiRW