W ostatnich dniach w plantacjach buraka cukrowego można było zaobserwować pierwszy w tym roku nalot mszycy trzmielinowo-burakowej.
Szkodnik ten atakuje przede wszystkim plantacje znajdujące się w pobliżu sadów, lasów i użytków zielonych.
Charakterystycznymi objawami żerowania mszycy trzmielinowo-burakowej są skręcające się, zdeformowane liścienie lub liście buraków. Dotyczy to przede wszystkim liści sercowych ? mszyce trzmielinowo-burakowe wysysają soki z liści rośliny, powodując ich zwijanie i kędzierzawienie.
Mszyca trzmielinowo-burakowa w wyniku swojej ingerencji powoduje nie tylko wolniejszy wzrost roślin, ale również stwarza ryzyko wystąpienia chorób wirusowych, takich jak żółtaczka burakowa i mozaika.
Szacuje się, że w wyniku ingerencji ze strony mszycy trzmielinowo-burakowej, obniżka plonu może wynieść nawet 30%. Za próg ekonomicznej szkodliwości tego szkodnika przyjmuje się co najmniej 15% zasiedlonych roślin na danej plantacji. Zaleca się jednak, aby zabiegi preparatami insektycydowymi rozpocząć w momencie, kiedy na plantacjach pojawią się już pierwsze kolonie mszycy trzmielinowo-burakowej.
Mszyca trzmielinowo-burakowa jest szkodnikiem, który powinien być zwalczany za pomocą preparatów zawierających w swoim składzie takie substancje jak deltametryna, dimetoat i tiachlopryd.
Ograniczenie występowania szkodnika może odbywać się również poprzez stosowanie odpowiednich metod agrotechnicznych, a mianowicie:
? stosując odpowiedni płodozmian,
? zwalczając chwasty zaliczające się do rodziny kosmowatych i krzyżowych,
? wybierając do uprawy pola oddalone od sadów, lasów i użytków zielonych,
? stosując odpowiednie nawożenie azotem (szkodniki najczęściej pojawiają się na uprawach, które są przenawożone).
Źródło: www.mojarola.pl