dzik
fot. Fotolia

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że w sezonie łowieckim 2018/2019 myśliwi odstrzelili w Polsce ponad 275 tysięcy dzików ? to o 90 tysięcy więcej niż zakład plan.

Łowiecki rok gospodarczy trwa od 1 kwietnia do 31 marca roku następnego, a celem na rok 2018/2019 było pozyskanie ponad 185 tys. sztuk. Informacje przekazane przez resort środowiska pochodzą z raportów przedstawianych przez Polski Związek Łowiecki.

Wzmożony odstrzał dzików na terytorium Polski związany jest z silnie rozprzestrzeniającym się wirusem afrykańskiego pomoru świń, który atakuje populacje dzików i trzody chlewnej we wschodnich regionach Polski.

Między innymi dlatego w ustalaniu planu łowieckiego wskazywane jest więc tylko minimum, które powinno zostać spełnione.

Warto nadmienić, że na początku tego roku w Polsce trwała ogromna dyskusja na temat dzików. W związku z rozprzestrzenianiem się choroby afrykańskiego pomoru świń, minister środowiska podjął decyzję o zintensyfikowaniu polowań, podczas organizacje ekologiczne biły na alarm.

Tymczasem jak podał Niemiecki Związek Łowiecki, tylko w sezonie 2017/2018 w Niemczech (nie odnotowano tam jeszcze wirusa ASF) odstrzelono ponad 800 tysięcy dzików.

Polsat News