szarańcza pustynna
fot. Pixaby

Największa od kilkudziesięciu lat plaga szarańczy pustynnej rozprzestrzenia się w Afryce Wschodniej. Eksperci twierdzą, że może ona doprowadzić do klęski głodu.

Nowe globalne zagrożenie

Pożary buszu w Australii powoli są powstrzymywane, ale po drugiej stronie ziemi nadchodzi nowa katastrofa. Zjawisko pogodowe, które przyczyniło się do pożarów w Australii, doprowadziło do niszczycielskiej plagi szarańczy pustynnej w Afryce Wschodniej.

Owady od miesięcy atakują obszary Etiopii, Kenii i Somalii. Plaga ma wymiar, jakiego nie widzieliśmy od 25 lat ? poinformowała Daniele Donati z Departamentu Nadzwyczajnego w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rolnictwa (FAO).

Rój z setkami milionów owadów ma około 2400 kilometrów kwadratowych. Szacuje się, że jeden kilometr kwadratowy owadów może zabić nawet 35 tys ludzi dziennie. Rój może pokonywać do 150 kilometrów dziennie.

Deszcz przyczyną ataku szarańczy pustynnej

Jednym z czynników odpowiedzialnych za plagę szarańczy jest zjawisko pogodowe, które ostatnio przyczyniło się do niszczycielskich pożarów w Australii: Dipole na Oceanie Indyjskim. Ta naturalnie występująca fluktuacja temperatur wody spowodowała wiele opadów w Afryce Wschodniej.

Mokradło stworzyło bardzo dobre warunki dla występowania szarańczy pustynnej. Owady mogą optymalnie odżywiać się roślinnością, wilgotna ziemia jest idealna do rozmnażania się, a wiatry wspierają ich rozprzestrzenianie się.

Jedyna nadzieja: pestycydy z powietrza

Jedynym skutecznym środkiem w walce z szarańczą pustynną jest rozpylanie pestycydów z powietrza na dużym obszarze. FAO twierdzi, że potrzebuje 70 mln dolarów na zwalczanie owadów i pomoc Kenii, Somalii i Etiopii.

Daniele Donati uważa, że jeśli epidemia nie zostanie opanowana, liczba szarańczy może wzrosnąć 500-krotnie do czerwca. Szarańcza spowodowała uszkodzenia podobne do pożarów ? twierdzi Donati. Niektóre pola mogą być całkowicie zdewastowane, inne pozostają nietknięte.

Czas zbiorów w regionie Afryki Wschodniej rozpoczyna się w marcu. Epidemia może spowodować 100-procentowe zniszczenie plonów, jeśli szarańcza pojawi się w okresie wzrostu roślin.

Źródło: www.agrarheute.com