dopłaty bezpośrednie
fot. Fotolia

Bankructwa gospodarstw w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 20% w 2019 roku i osiągnęły najwyższy poziom od 8 lat.

Gorzej było tylko po ostatnim wielkim kryzysie rolnym. Bez ogromnego wsparcia finansowego ze państwa, liczba bankructw byłaby znacznie większa.

Według informacji opublikowanych w tym tygodniu przez American Farm Bureau ? największą organizację rolników w USA, amerykańscy rolnicy zgłosili w ubiegłym roku 595 bankructw, w porównaniu z 498 bankructwami zgłoszonymi w poprzednim roku.

Dane pokazują również, że liczba zgłoszeń upadłości w ciągu ostatnich pięciu lat wciąż wzrasta. To także najwyższy poziom od 2011 roku.

Dodatkowo nie każde zlikwidowane gospodarstwo rolne zgłosiło bankructwo, co oznacza, że liczba gospodarstw, które upadły prawdopodobnie będzie znacznie wyższa.

Bankructwa wynikają przede wszystkim z problemów ze sprzedażą wytworzonych produktów, co jest konsekwencją przedłużających się negocjacji handlowych z Chinami i innymi krajami, rosnącymi długami, utrzymującymi się niskimi cenami surowców, a także ekstremalnymi warunkami pogodowymi w ostatnich latach. Nawet miliardy dolarów wydane na rolnictwo przez państwo w ciągu ostatnich dwóch lat, nie były w stanie powstrzymać zmian strukturalnych

Źródło: www.agrarheute.com