New Holland T6 Methane Power
fot. New Holland

Marka New Holland podczas tegorocznej edycji targów Agritechnica zaprezentowała ciągnik napędzany metanem ? New Holland T6 Methane Power.

Ciągnik został nagrodzony tytułem Zrównoważony Ciągnik Roku 2020 przyznawanego w ramach prestiżowego konkursu Tractor Of The Year (Traktor Roku) przyznawanego podczas targów Agritechnica 2019.

? Jesteśmy bardzo dumni z otrzymania pierwszej w historii nagrody Zrównoważonego Ciągnika Roku, którą otrzymał nasz ciągnik New Holland T6 Methane Power. Jest to punkt kulminacyjny pionierskich prac marki New Holland nad wykorzystaniem paliw alternatywnych w ramach naszej strategii Clean Energy Leader i jest to znaczący krok do na drodze zmian w rolnictwie ? powiedział Carlo Lambro, prezes marki New Holland.

New Holland T6 Methane Power prezentowany był w części stoiska poświęcony rozwiązaniom New Holland Energy Independent Farm, aby podkreślić wiele zalet ciągnika oraz korzyści, jakie może on przynieść rolnikowi w ramach poprawy rentowności gospodarstwa.

? Ciągnik New Holland T6 Methane Power, który prezentujemy podczas targów Agritechnica, jest naszym pierwszym ciągnikiem tego typu, a zastosowana w nim technologia będzie dostępna dla naszych klientów w 2020 roku, kiedy to zostaną sprzedane pierwsze jednostki komercyjne. Dzięki korzyściom ekonomicznym i praktycznym,oczekujemy dużego zainteresowania ze strony operatorów i biogazowni, a także rolników mających dostęp do sieci gazowej. Gminy wykazują również duże zainteresowanie dodaniem tego ciągnika do swoich flot pojazdów ze sprężonym gazem ziemnym, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ślad emisyjny ? powiedział z kolei Sean Lennon, dyrektor ds. zarządzania produktami ciągnikowymi w firmie New Holland.

Jak informuje New Holland, model T6 Methane Power osiąga taką samą wydajność jak ciągnik napędzany olejem napędowym przy nawet 30% niższych kosztach eksploatacji. Ta wyjątkowa wydajność jest dostępna w wyjątkowo ekologicznym pakiecie: w rzeczywistych warunkach terenowych ciągnik New Holland T6 Methane Power wytwarza 99% mniej cząstek stałych niż jego odpowiednik zasilany olejem napędowym i zmniejsza emisję CO2 o co najmniej 10%, a całkowitą emisję o 80%.

Ciągnik T6 Methane Power wyposażony jest w całkowicie nowy silnik NEF o pojemności 6,7 litra, który został opracowany specjalnie do zastosowań rolniczych przez FPT Industrial, markę wchodzącą w skład CNH Industrial i korzysta z bogatego doświadczenia w technologii układów napędowych gazu ziemnego rozwijanego przez ponad 20 lat. O niezawodności zastosowanej technologii ma świadczyć ponad 50 000 wyprodukowanych przez tę firmę silników na gaz ziemny.

W przypadku modelu New Holland T6 Methane Power zbiornik gazu przechowywany jest w tym samym miejscu co zbiornik w standardowym modelu T6. Utrzymuje to doskonałą widoczność z kabiny i nie powoduje żadnych ograniczeń w dostępie. Przechowywanie paliwa pod kabiną zostało zoptymalizowane, co pozwoliło zachować aktualną ofertę rozmiarów opon produkcyjnych i ustawienia szerokości gąsienic.

W ciągniku dostępne są również dodatkowe opcje, takie jak zawory montowane w środku. Dla tych, którzy chcą przedłużyć godziny pracy, ?Range Extender? jest dostępny jako opcja. Można go zamontować na przednim podnośniku lub bagażniku, bądź na tylnym podnośniku w celu pracy z ładowaczem. Ciągnik jest również wyposażony w przyłącza gazu, które znajdują się zarówno z przodu, jak i z tyłu, co daje możliwość dodatkowego przechowywania paliwa, które można zamontować na przyczepach i narzędziach.

Ciągnik New Holland T6 Methane Power jest kluczowym elementem koncepcji niezależnej farmy energetycznej New Holland ? od pól do wytwarzania energii i z powrotem do pól, co stanowi kompletny cykl neutralny pod względem emisji CO2.

Rolnicy mogą uprawiać rośliny energetyczne i wykorzystywać odpady rolne do wytwarzania biometanu, a także zasilać swój ciągnik T6 Methane Power tym ekologicznym paliwem, osiągając prawie zerową emisję CO2. Hodowcy zwierząt gospodarskich i mleczarni mogą posunąć ten cnotliwy cykl jeszcze dalej, wytwarzając biometan z obornika, który niweluje CO2 ze środowiska. Rolnicy mogą także wykorzystywać produkty uboczne biodegradacji jako naturalne nawozy na swoich polach, zamykając pętlę gospodarki w obiegu zamkniętym.

New Holland