asf w populacji dzików
fot. Fotolia

Specustawa dotycząca zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń, która obejmuje sanitarny odstrzał dzików, oczekuje już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. 

W ramach specustawy, odstrzału dzików w Polsce oprócz myśliwych będą mogli dokonywać także strażacy, policjanci, pogranicznicy oraz żołnierze.

Odstrzał będzie mógł być realizowany przy użyciu broni wyposażonej w tłumik, co ma przyczynić się do zwiększenia skuteczności polowań, ponieważ strzał nie będą odstraszać zwierzyny. Celowe utrudnianie polowań przez aktywistów, ma być z kolei rozpatrywane w charakterze przestępstwa, za które grozić ma grzywna lub kara ograniczenia wolności do roku.

Specustawa dotycząca ASF wywołuje szereg kontrowersji ? przede wszystkim wśród ekologów, ale również samych myśliwych, którzy uważają, że żołnierze, policjanci, czy strażacy nie powinni być dopuszczeni do polowań. Uważają także, że odstrzał powinien być realizowany specjalną bronią, która sprawi, że zwierzę nie męczy się po postrzale.

Kontrowersje budzi także wykorzystywanie w polowaniach broni wyposażonej w tłumik. Istnieją bowiem obawy, że brak huku może sprawić, że osoby postronne mogą nie wiedzieć, że w lesie przeprowadzany jest odstrzał.

Źródło: www.esopot.pl