Początek czerwca jest z reguły momentem zwarcia międzyrzędzi buraków cukrowych. Jest to także ostatni dzwonek na to, aby zadbać o odpowiednie zasilenie plantacji mikroelementami.
Mikroelementem, który w znaczący sposób wpływa na plon i zawartość cukru w korzeniach buraka cukrowego jest bor. Rośliny, które cierpią na niedobór boru wykazują objawy zamierania najmłodszych liści w środkowej części rozety liściowej, a w górnej części korzenia pojawiają się ciemne wgłębienia. Zauważalne są także dodatkowe okółki liści.
Niedobór boru może wpływać także na obniżenie zdolności plonotwórczych buraka i prowadzić do wystąpienia zgorzeli liścia sercowego.
Przyczyną niedoboru boru może być ograniczone pobieranie tego mikroelementu np. na skutek długo występującej suszy lub chłodu.
Ograniczone pobieranie boru może pojawiać się także na plantacjach, które uprawiane są na stanowiskach o zbyt dużej zwartości wapnia i niskiej zawartości próchnicy. Zbyt intensywne nawożenie azotowe i potasowe także może wpływać na konieczność zasilenia plantacji tym składnikiem.
Nawozy borowe powinny być stosowane formie nawozów mineralnych lub nalistnie od fazy 4-5 liści właściwych.
Źródło: www.mojarola.pl