ferma drobiu
fot. Fotolia

Na holenderskich oraz niemieckich fermach brojlerów kurzych doszło do nadużycia związanego ze stosowaniem niedozwolonego biocydu, który nie znajduje się na liście zarejestrowanych i dopuszczonych do stosowania w Unii Europejskiej.

Doniesienia z Holandii zostały potwierdzone przez Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA), który poinformował, że na podstawie badań laboratoryjnych udało ustalić się, że na kilku holenderskich fermach użyto środek o nazwie DutriRock Bedding Powder. Jego właściwości miały zapewnić ochronę przed zakażeniem salmonellą, jednak środek ten nie otrzymał zezwolenia na wprowadzenie do obrotu.

Powyższy środek został użyty także na kilku niemieckich fermach ? w Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii.

Zarówno holenderskie, jak i niemieckie służby uznały jednak, że substancja nie stanowi ryzyka dla bezpieczeństwa żywności i zdrowia konsumentów, w efekcie czego nie stwierdzono podstaw do wycofania mięsa kurcząt pochodzących z tych ferm.

DutriRock Bedding Powder jest proszkiem opartym na bazie dwutlenku chloru, który poprzez powolne uwalnianie powoduje dezynfekujące działanie przez dłuższy czas.

KIPDiP