rolnicy protest EDEKA
fot. Twitter

W poniedziałek do wczesnych godzin porannych około 250 rolników spontanicznie blokowało centralny magazyn EDEKA w Neuenkruge w pobliżu Wiefelstede. Powodem tego była reklama firmy, która pojawiła się w mediach społecznościowych.

Z okazji 100-lecia regionalnej spółdzielni Minden, firma wykorzystała plakaty z komikiem Otto Waalkesem do reklamowania niskich cen. W niedzielę w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie plakatu z hasłem: Jedzenie zasługuje na cenę: najniższą.

W rezultacie około 250 rolników z północno-zachodnich Niemiec spontanicznie wyruszyło, aby zablokować centralny magazyn EDEKA. Późnym wieczorem żadna ciężarówka nie była w stanie opuścić centrum dystrybucji. Wszystkie dostawy musiały zostać wstrzymane.

Rolnicy opuścili teren firmy EDEKA dopiero około godziny 4 rano w poniedziałek, ale nie bez ultimatum. Rolnicy oczekują oficjalnych przeprosin ze strony firmy i usunięcia materiałów reklamujących kampanię, pod groźbą kolejnych blokad.

Firma EDEKA poinformowała, że hasło ?Essen? użyte na plakacie nie odnosiło się do jedzenia, ale do miasta w Zagłębiu Ruhry. Potwierdzeniem tego miały być plakaty, jakie pojawiły się w innych regionach.

Złość rolników wciąż jest jednak uzasadniona, ponieważ asortyment produktów EDEKA obejmuje głównie żywność. Dodatkowo można wątpić w to, czy gra słów zastosowana na plakacie była całkowicie niezamierzona.

Spontaniczna nocna akcja pokazała jednak, że rolnicy nie zamierzają już tylko nerwowo zaciskać pięści. Przeprosiny nie powinny specjalnie zaszkodzić firmie, ale puste półki sklepowe w poniedziałek rano w części sklepów w Nadrenii Północnej-Westfalii już tak.

Źródło: www.agrarheute.com