krowy mleczne
fot. Fotolia

Niemiecka spółka holdingowa Ekosem-Agrar, w skład której wchodzi marka EkoNiva, planuje podwojenie produkcji mleka w Rosji do miliona ton do końca przyszłego roku.

Pomimo słabszej kondycji rubla i wyjątkowo niskich cen mleka surowego (w 2018 średnio 0,34 euro/kg) warunki do rozwoju są w Rosji bardzo dobre, a rosyjski rząd kontynuuje subsydiowanie inwestycji w sektorze mleczarskim za pomocą niskooprocentowanych pożyczek i bezzwrotnych dotacji inwestycyjnych.

Część z 14 nowych, najnowocześniejszych farm mlecznych (dla 45 000 zwierząt), których budowa zaplanowana była w tym roku jest już gotowe, a firma jest w stanie osiągnąć tegoroczną, wymaganą produkcję na poziomie 500 000 ton mleka.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 roku, liczebność stad EkoNiva wzrosła o jedną trzecią i wynosi obecnie 128 500 zwierząt, a liczba krów mlecznych wzrosła o 27% do poziomu 57 000 sztuk.

Firma planuje dalszą ekspansję i budowę kolejnych 15 farm mlecznych dla około 51 000 krów w 2019 roku. Do końca przyszłego roku stado krów mlecznych ma obejmować od 100 000 do 120 000 zwierząt, a produkcja surowego mleka ma wynieść ponad milion ton.

Ekosem-Agrar niedawno wprowadził na rynek europejski markę mleczarską EkoNiva, aby sprzedawać na rynek rosyjski świeże mleko, jogurt, twaróg, półtwardy ser oraz mleko o przedłużonej trwałości i mleko w proszku.

? Nasza nowa marka napisze nowy rozdział w naszej historii i wierzymy, że uda nam się przekonać do siebie rosyjskich klientów poprzez wysoką jakość naszych produktów ? powiedział Stefan Dürr, główny udziałowiec i dyrektor generalny Ekosem-Agrar.

Ekosem-Agrar