trzoda chlewna
fot. Fotolia

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest już na terenie województwa wielkopolskiego, czyli zagłębia produkcyjnego trzody chlewnej w Polsce. Tymczasem Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu poinformował o przypadku rażących zaniedbań, jaki miał miejsce podczas transportu trzody chlewnej na terenie województwa wielkopolskiego.

3 stycznia w Gostyniu na punkcie kontrolnym przy drodze wojewódzkiej numer 434 sprawdzano w jaki sposób odbywa się transport żywych zwierząt ? przede wszystkim trzody chlewnej.

Podczas kontroli okazało się, że samochód, który parę chwil wcześniej rozładował 483 prosięta w okolicznym gospodarstwie, nie powinien zostać dopuszczony do ruchu.

Pojazd był brudny, nieumyty, z dużą ilością odchodów na pokładzie, co mogło generować ryzyko w kontekście rozprzestrzenienia się chorób ? przede wszystkim afrykańskiego pomoru świń.

Jak poinformował Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu, pojazd skierowano do umycia i wymaganej dezynfekcji, a wobec przewoźnika wszczęte zostało postępowania administracyjne.

Źródło: www.witdpoznan.pl