Case IH Puma
fot. Case IH

Jeden z największych na świecie producentów maszyn rolniczych na świecie, amerykańska firma Case IH, poinformowała o planowanych modyfikacjach w ciągnikach serii Puma.

W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, modele 185, 200, 220 i 240 CVX, zostaną opcjonalnie wyposażone w nowy, zaawansowany układ hamulcowy.

Case IH informuje, że możliwości zastosowania nowego układ hamulcowego nie ograniczają się tylko i wyłącznie do prac transportowych w trudnych warunkach takich jak śnieg i lód. Może być on wykorzystywany również do pracy polowych na nierównych i pagórkowatych terenach, podczas zawracania czy redukcji prędkości.

Nowy układ hamulcowy sprawdzi się podczas holowania ciężkiego sprzętu, takiego jak przyczepy, prasy belujące czy opryskiwacze. Przykładem może być praca ciągników z przyczepami z wahliwą osią przednią, których stabilność w sytuacji, gdy ciągnik zwolni bez załączenia hamulca, ulega znacznemu zmniejszeniu. 

Podczas pracy ciągnika z przyczepą, prędkość zestawu redukowana jest poprzez hamowanie silnikiem wykonywane przez sam ciągnik. W takich okolicznościach, pozbawiona hamulców przyczepa może spowodować, że zwalniający ciągnik zostanie popchnięty do przodu, w efekcie czego może dojść do sytuacji mogącej spowodować utratę stabilności.

Nowy, zaawansowany układ hamulcowy Case IH jest w stanie monitorować i rozpoznawać warunki jazdy i w przypadku załączenia, automatycznie stabilizować ciągnik wykorzystując hamulce przyczepy.

Układ hamulcowy w momencie zmniejszenia prędkości ciągnika za pośrednictwem Multicontrollera, czy po przez zwolnienie pedału jazdy, jest w stanie oszacować wymaganą siłę hamowania poprzez porównanie docelowej prędkości pojazdu z bieżącą prędkością. Zastosowana siła hamowania jest następnie dostosowywana do pomiaru wejściowego momentu obrotowego przekładni napędowej, który dokonywany jest poprzez czujnik momentu obrotowego koła zamachowego oraz danych ze sterownika silnika. 

Dzięki wyrównaniu siły hamowania przyczepy i silnika, oba elementy zestawu mają większą stabilność i zwiększa się ich bezpieczeństwo.

Zaawansowany układ hamulcowy Case IH dostępny początkowo w wymienionych ciągnikach serii Puma będzie dostępny od początku 2019 roku również w pozostałych ciągnikach Puma oraz innych seriach ? Maxxum i Optum wyposażonych w przekładnię napędową CVXDrive.

Case IH