nawożenie azotowe
fot. Fotolia

Chociaż warunki pogodowe sprzyjają pracom polowym, a nie nic nie zwiastuje nagłego powrotu zimy, rolnicy nie mogą w pełni korzystać ze sprzyjającej aury.

Pierwszym zabiegiem agrotechnicznym, który wykonywany jest po wznowieniu wegetacji jest nawożenie azotowe, jednak na mocy obecnie obowiązujących przepisów, będzie to możliwe dopiero od 1 marca.

Rolnicy są niezadowoleni z takiego stanu rzeczy, twierdząc że rozpoczęcie prac polowych powinno być uzależnione od pogody, a nie daty. W związku z licznymi postulatami, zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego o zmianę terminu rozpoczęcia wysiewu nawozów azotowych mineralnych.

W wielu regionach Polski zima przebiegała łagodnie, a temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza sprawiły, że rośliny wznowiły wegetacje. W tym okresie konieczne jest odpowiednie zasilenie roślin składnikami pokarmowymi, jednak uniemożliwiają to nałożone terminy. Jeżeli wiosenne nawożenie nie nastąpi w odpowiednim terminie, może dojść do obniżenia plonów.

KRIR uważa, że termin stosowania mineralnych nawozów azotowych powinien ulec zmianie i należy wprowadzić od niego odstępstwa.

KRIR