Jan Krzysztof Ardanowski
fot. MRiRW

1 lipca w życie wejdzie znowelizowana ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Aktualnie Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) jest organem, który nadzoruje obrót artykułami rolno-spożywczymi na wczesnym etapie produkcji, po czym na etapie sklepów lub hurtowni obowiązek ten przejmuje Inspekcja Handlowa – UOKiK.

Na mocy nowych przepisów wchodzących w życie od 1 lipca, dojdzie do zmian organizacyjnych.

? Od lipca jedna inspekcja będzie badała żywność na etapie producenta, przetwórcy, importu i sklepów detalicznych. Będzie to pełna kontrola żywności od pola do stołu. Przyłączenie do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych części Inspekcji Handlowej sprawia, że kontrola będzie obejmowała kompleksowo wszystkie etapy: produkcję, import, przetwórstwo, transport, przechowywanie i handel. To nowa jakość ? powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

Wzmocnienie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych ma sprawić, że wszystkie kompetencje kontrolne od pola do stołu będą dotyczyć jednej instytucji i mają przyczynić się do zwiększenia skuteczności działania.

Podczas konferencji prasowej, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował o zgłaszanie wszelkich przypadków fałszowania, złego oznakowania i innych nieprawidłowości dotyczących żywności.

? Taka postawa pozwoli na eliminowanie zachowań nieetycznych w całym łańcuchu żywnościowym ? powiedział Ardanowski.

Temat znakowania żywności wielokrotnie poruszał ruch Agrounia, którego przedstawiciele z Michałem Kołodziejczakiem na czele byli również obecni podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Członkowie Agrounii dążą do spotkania z ministrem rolnictwa, aby przedstawić swoje pomysły na rozwiązanie problemu znakowania żywności.

Źródło: www.minrol.gov.pl / www.mojarola.pl