Szwajcarska firma ecoRobotix jest bliska zakończenia prac nad autonomicznym opryskiwaczem zasilanym energią słoneczną, który identyfikuje chwasty i spryskuje je strumieniem herbicydu za pomocą dwóch mechanicznie obsługiwanych ramion z dozownikami.
Producent twierdzi, że robot ecoRobotix zużywa do 20 razy mniej herbicydu niż tradycyjne opryskiwacze w pełnym polu. EcoRobotix posiada szerokość roboczą wynoszącą 2 metry i porusza się za pomocą kombinacji czujników i GPS. Chwasty wykrywane są i identyfikowane przez zamontowaną z przodu kamerę. Pojazd może pracować w uprawach o wysokości wynoszącej maksymalnie 25 centymetrów.
Robot porusza się ze średnią prędkością 0,4 m/s, a każde z jego dwóch ramion jest w stanie wykonać do 4000 ruchów na godzinę. Zdaniem producenta, znajduje on i niszczy ponad 95% chwastów – zarówno w rzędach roślin uprawnych, jak i poza nimi, w odległości od 35 do 70 cm. Wydajność dzienna robota wynosi około 3 hektary na dzień, a dwa 15-litrowe zbiorniki z substancjami chemicznymi zapewniają wystarczającą pojemność na pełne 12 godzin pracy.
Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną do napędzania elektrycznych kół, a zautomatyzowane urządzenie do odchwaszczania jest zdalnie sterowane z urządzenia mobilnego.
Firma ecoRobotix opracowała prototyp automatycznego opryskiwacza w 2014 roku. Ulepszona partia maszyn pilotażowych pracowała w terenie już 2016 roku. Możliwe, że robot trafi do sprzedaży jeszcze pod koniec 2018 roku.
Robot może odchwaszczać obecnie plantacje rzepaku oraz buraków cukrowych, ale w przyszłości planowana jest akutalizacja oprogramowania.
ecoRobotix