Świnia Pigcasso
fot. Pigcasso

Świnie zaliczane są do grupy najinteligentniejszych zwierząt na świecie. Badania przeprowadzone w latach 90?tych wykazały, że zwierzęta te są w stanie wykazywać się poziomem inteligencji równym poziomowi trzyletniego dziecka. Na wysoki poziom inteligencji świń wpływa umiejętność szybkiego uczenia się oraz ciekawość w stosunku do otoczenia i dobra pamięć długotrwała.

Teorie naukowców odnośnie niesamowitej inteligencji świń znajdują swoje odzwierciedlenie także w praktyce, a potwierdza to Pigcasso, czyli świnia zamieszkująca jedno z gospodarstw w Republice Południowej Afryki.

W odróżnieniu od innych przedstawicieli swojego gatunku, locha zajmuje się tworzeniem obrazów, które z powodzeniem znajdują kupców na całym świecie. Trzymając w pysku pędzel, Pigcasso entuzjastycznie wymachuje łbem, tworząc śmiałe pociągnięcia po płótnie.

Locha została uratowana z rzeźni jako prosię i przywieziona do sanktuarium dla zwierząt w Franschhoek w 2016 roku. Tam jej nowy właściciel zauważył jej miłość do kolorów i pędzli.

? Świnie są bardzo inteligentnymi zwierzętami, więc kiedy przywiozłam Pigcasso do gospodarstwa, zastanawiałam, jak mogę ją zabawiać ? powiedziała Joanne Lefson, założycielka Farm Sanctuary SA.

? Rzuciliśmy jej piłki, piłki do rugby i jakieś pędzle, które znajdowały się w gospodarstwie po remoncie starej stodoły. To okazało się dla niej interesujące.

? Początkowo zjadła lub niszczyła wszystko znajdujące się dookoła, oprócz pędzli. Pomyślałam, że może coś w tym jest. Kiedy namoczyłam pędzle w farbie i położyłam tuż obok płótna, zaczęła tworzyć niesamowite obrazy, które są teraz sprzedawane na całym świecie.

W ostatnim czasie prace Pigcasso były prezentowane na tarczach szwajcarskich zegarków.

Euro News