folia rolnicza
fot. Fotolia

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego w sprawie rozwiązania problemu odbioru odpadowej folii rolniczej.

Izby rolnicze informują, że aktualnie firmy skupowe nie chcą odbierać zużytej foli od gospodarstw rolnych, a działania gmin w zakresie programu zbierającego odpady foliowe również mogą okazać się bezskuteczne.

KRIR zwraca uwagę, że w związku z nowymi przepisami, które od 1 stycznia 2020 roku zobowiązują gospodarstwa o powierzchni powyżej 75 ha do rejestracji w elektronicznej Bazie Danych Odpadowych, może okazać się obowiązek zagospodarowania folii odpadowej i plastiku w tych gospodarstwach będzie egzekwowany.

W związku z powyższym, Krajowa Rada Izb Rolniczych zawnioskowała, aby wprowadzone zostały przepisy, które zobowiązałyby podmioty sprzedające folię rolniczą lub towary w opakowaniach foliowych i plastykowych (takich jak chociażby big bagi, czy worki po nawozach), do odbioru zużytej folii.

Krajowa Rada Izb Rolniczych w związku z licznymi sygnałami od rolników o niewielkim zainteresowaniu gmin programami odbioru folii rolniczych, zwróciła się z prośbą o przedstawienie informacji, jaka jest rzeczywiście skala zainteresowania gmin tym tematem.

Źródło: www.krir.pl