Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podsumowała kampanię buraczaną w sezonie 2019/2020. Chociaż w 2019 roku wielu plantatorów musiało zmagać się z niesprzyjającymi warunki pogodowymi i szkodnikami, kampanię można uznać za udaną.
W tegorocznej, 18. kampanii buraczanej uczestniczyło siedem Oddziałów KSC S.A.: Cukrownia Dobrzelin, Cukrownia Kluczewo, Cukrownia Krasnystaw, Cukrownia Kruszwica, Cukrownia Malbork, Cukrownia Nakło oraz Cukrownia Werbkowice.
Oddziałem, który jako pierwszy rozpoczął tegoroczną kampanię, była cukrownia w Werbkowicach, która rozpoczęła działania 10 września 2019 roku. Średni czas kampanii wyniósł 99 dni, a najdłużej trwała ona w Cukrowni Kluczewo (110 dni).
Średni plon uzyskany przez plantatorów zrzeszonych w Krajowej Spółce Cukrowej S.A. wyniósł 57 t/ha, a średnia polaryzacja wyniosła 16,7%. Najwyższy średni plon uzyskała Cukrownia w Malborku ? 74 t/ha.
Łącznie w 2019 roku 15 tys. plantatorów uprawiło buraki cukrowe zakupione przez KSC S.A. na areale 100 tys. ha. Przełożyło się to na zakup prawie 5,8 mln ton buraków cukrowych i produkcję ponad 860 tys. ton cukru.
Ponadto Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w październiku 2019 roku oddała do użytku Terminal Cukrowy w Porcie Morskim Gdańsk, co pozwoliło na ograniczenie wynajmu powierzchni w magazynach zewnętrznych i przyczyniło się do znacznej redukcji kosztów logistyki.
Jak informuje KSC S.A. nowa inwestycja zwiększa możliwości dotyczące pozyskiwania nowych rynków zbytu. Duże znaczenie mają tutaj rynki pozawspólnotowe, co wynika ze spadku spożycia cukru w krajach Unii Europejskiej.
Podczas kampanii cukrowniczej w roku 2019, z Terminala wysłano 60 tys. ton cukru, który trafił między innymi do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Planuje się, że w 2020 roku będzie to około 300 tys. ton cukru.
Źródło: Informacja prasowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A.