za brudne opony można dostać mandat
fot. Fotolia / zdjęcie ilustracyjne

Ocieplenie i zbliżający się początek okresu wegetacyjnego sprawi, że już wkrótce rozpoczną się prace polowe, a na drogach pojawi się większa liczba maszyn rolniczych.

Policja przypomina, że wraz z początkiem sezonu wzmożonych prac polowych, konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego ciągników i pozostałych urządzeń rolniczych.

Jest to kluczowe dla bezpieczeństwa, ponieważ wszelkie niesprawności w oświetleniu pojazdu, czy układzie hamulcowym mogą być bezpośrednią przyczyną wypadków drogowych.

Zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach mogą być także nieczystości takie jak ziemia, które mogą być przenoszone na powierzchnię jezdni na kołach ciągników i urządzeń rolniczych. W związku z tym przed wyjazdem z pola na drogę należy oczyścić koła takiego pojazdu.

Niestosowanie się do tego obowiązku zgodnie z  art. 91 kodeksu wykroczeń, zanieczyszczenie drogi może zostać ukarane mandatem w wysokości 200 złotych.

Mundurowi podkreślają, że nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa nierespektowanie przepisów może prowadzić do tragicznych konsekwencji i zagrożenia życia wielu osób.

Policja Warmińsko-Mazurska